Patent Makerbot na zmianę kolorów druku

Patent Makerbot na zmianę kolorów druku

Każdy z nas jest świadomy ograniczeń druku 3D, zwłaszcza domowych maszyn pracujących w technologii FDM. Chcielibyśmy drukować z różnych materiałów, lub różnymi kolorami, jednak jak pokazało parę prób, nie jest to możliwe z użyciem jednego ekstrudera.

Makerbot złożył wniosek patentowy w 2012 roku odnośnie drukowania z różnych materiałów i użyciem tylko jednego ekstrudera. Obecne domowe drukarki 3D mogą drukować różnymi kolorami równocześnie, ale potrzebują do tego co najmniej dwóch ekstruderów, jeden na każdy kolor.

Patent makerbot-1

Pomysł Makerbota na zmianę koloru z zastosowaniem jednego ekstrudera opiera się na ruchomej platformie z filamentami poruszającej się tuż nad końcówką dyszy. Platforma selektywnie dostarcza jeden lub drugi filament do komory grzewczej. Chcąc zmienić filament z którego aktualnie ma drukować urządzenie, platforma przesuwa kolejny materiał nad wejście do hot-endu.

Problemem w tym rozwiązaniu jest stary materiał zalegający w dyszy po zmianie filamentu. Ciężko będzie ustawić margines przejścia pomiędzy dwoma kolorami, zawsze jakieś pozostałości po starym filamencie zostaną, brudząc następny kolor.

Wniosek został złożony 21 września 2012 roku, a przyjęty został w tym roku. Patent będzie zapewne pełnił rolę ochronną, o podobnej próbie mieszania kolorów z zastosowaniem jednego ekstrudera napisał już James Corbett w swojej pracy, warto zajrzeć!

Cały opis patentu można tu znaleźć.

Powrót na górę