Test wytłoczonych materiałów na drukarce 3D

Test wytłoczonych materiałów na drukarce 3D

Wiecie, że pracowałem przez pewien czas nad projektem wytłaczarki do filamentu dla drukarek 3D. Projekt został ukończony, więc nadszedł czas na testowanie wytłaczanych materiałów. Cóż to jednak za testy bez własnej drukarki 3D, no i tak od pomysłu do realizacji, udało się ukończyć drukarkę. Dzięki niej mogę na bieżąco i w praktyce obserwować zachowanie nowych materiałów.

Drukarka nie należy do innowacyjnych, jest już parę takich konstrukcji na rynku, np. Felix i Omni 3D. Konstrukcja opiera się na ramie z wytłaczanych profili aluminiowych, stół jest ruchomy w osiach Y i Z, a głowica porusza się po osi X. Silniki to NEMA 17 firmy Minabea. Osie X i Y poruszają się na prowadnicach liniowych Hiwin. Podgrzewany stół to standardowa płytka HeatBed MK2, rozgrzewająca się do ponad 110 stopni Celsjusza, co przydaje się przy drukowaniu z ABSu.

Drukarką steruje elektronika Ramps 1.4 z wyświetlaczem i slotem kart SD. Na samą konstrukcje i złożenie nie poświęciłem dużo czasu, jednak kalibracja zajęła ładnych kilka tygodni i pewnie jeszcze nad nią trochę posiedzę. Do cięcia na warstwy używam Kisslicer i program Repetier Host, który komunikuje się z drukarką jeśli nie drukuję z karty SD. Kisslicer posiada sporo ustawień, dlatego warto wcześniej wczytać się w poradnik na temat kalibracji sprzętowej i dokładnie ustawić przeliczniki kroków na mm.

Drukarka dostarcza mi sporo radości, bo jest o wiele przyjemniej prowadzić stronę o drukowaniu 3D, gdy posiada się taki sprzęt na własny użytek. Poniżej kilka wydruków z różnych materiałów jakie udało mi się do tej pory wytłoczyć:

Od lewej – mała filiżanka i wazon drukowane z przezroczystego PLA z wysokością warstwy o,3mm, niebieski wazon jest z ABS z warstwą 0,3 mm. Najciekawszy wydruk jest z czarnego materiału, który wytłoczyłem na mojej wytłaczarce z mieszanki poliamidu z włóknem szklanym. Jest to filament, którego nie widziałem w sprzedaży na rynku, a wykazuje bardzo dobre właściwości mechaniczne.

Materiały1

Nieustannie nad nim jeszcze pracuje. Poniżej dodatkowo wydrukowane mechaniczne serce, naprawdę polecam, robi wrażenie. Poniżej film:


test wytloczonych materialowslider

Na wydrukowanym sercu widać, że poszczególne elementy zostały wydrukowane w innej rozdzielczości – specjalnie, aby pokazać różnice w rozdzielczości druku. Zaczynając od 0,3 mm, a kończąc na prawie gładkim 0,1 mm. Model tego serca można ściągnąć ze strony  thingiverse.

test wytloczonych materialow-4
Porównanie rozdzielczości druku. Po lewej zębatka drukowana z warstwą 0,2 mm, po prawej 0,1 mm

 

test wytloczonych materialow-5
Warstwa 0,2 mm

 

test wytloczonych materialow-6
W przybliżeniu: warstwa 0.1 mm

 

Materiały

 

Powrót na górę