Instrumenty wydrukowane na drukarkach 3D

Instrumenty wydrukowane na drukarkach 3D

Jeśli ktoś z czytających jest muzycznie uzdolniony, ten artykuł powinien się spodobać. Wyszukałem w sieci kilka ciekawych instrumentów, które zostały wydrukowane na drukarkach 3D. Na pierwszy odstrzał pójdzie gitara elektryczna – Americana, została ona zaprojektowana przez Olafa Diegela i jest ona o tyle wyjątkowa, że można w niej zobaczyć wydrukowane miejsca znajdujące się w Nowym Jorku. Gitara jest dostępna w sprzedaży za kwotę 4 000 $ .

Instrumenty wydrukowane na drukarkach 3D-1

Instrumenty wydrukowane na drukarkach 3D

Olaf jest autorem jeszcze kilku gitar, które również mogą zainteresować muzyków i pasjonatów tego typu przedmiotów.

Instrumenty wydrukowane na drukarkach 3D1-

Do drukowania tej gitary elektrycznej użył nylonu 12 i zastosował metodę SLS, aby prototypy można wydrukować w jednym kawałku, biorąc pod uwagę skomplikowane szczegóły jakimi są umieszczone w korpusie owady. Kto miał okazję grać jednak na tej gitarze, wypowiada się, że dźwięki pozostawiają jednak wiele do życzenia.

Instrumenty wydrukowane na drukarkach 3D-9

Jeszcze jedna elektryczna gitara zaprojektowana przez tego samego autora już bez motywów wewnątrz gitary, ale za to dostępna w czterech wersjach kolorystycznych:

Instrum1enty wydrukowane na drukarkach 3D

Instrumenty wydrukowane na drukarkach 3D-3

Na poniższym filmie Olaf gra na zaprojektowanej przez siebie gitarze:

Kolejnym ciekawym wydrukowanym instrumentem jest ukulele, jest to odmiana gitary ale o wiele mniejsza i posiadająca jedynie cztery struny. Trzech studentów z Rochester Institute of Technology zaprojektowali, a później wydrukowali instrument w jedną noc. Z thingiverse można pobrać sobie pliki stl do wykonania ukulele.

Instrumenty wydrukowane na drukarkach 3D-8

Ostatnim instrumentem, który chciałbym tu przedstawić to coś nowego, co opracowali naukowcy z Input Devices and Music Interaction Laboratory z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill (znajdujący się w pierwszej setce najlepszych uczelni na świecie). Przez trzy lata projektanci ściśle współpracowali z tancerzami i choreografami aby opracować instrument, który ściśle współgra z ruchami tancerzy.

Instrumenty wydrukowane na drukarkach 3D-7

Połączyli cyfrowe rozwiązania z technologią drukowania 3D, aby wydrukować przezroczysty obiekt oświetlony od wewnątrz, wydający dźwięki, które współgrają z ruchami ciała. Korzystanie z technologii cyfrowych pozwala na kontrolowanie parametrów syntezy muzyki i ich przetwarzania w czasie rzeczywistym oraz całkowite odłączenie i włączenie instrumentu w czasie trwania występu. Dzieję się tak dlatego, że każdy z instrumentów posiada wbudowane czujniki i swoje zasilanie, co pozwala na bezprzewodową transmisje danych.

Instrumenty wydrukowane na drukarkach 3D-5

Sygnały generowane przez instrumenty są kierowane przez system transmisji peer-to-peer.

Wszystkie informacje na temat instrumentów przeczytałem na 3ders.

Powrót na górę