Pliki STL

Co to są pliki STL ?

STL ( Stereolitografia) – plik powszechnie używany jako standard w metodach szybkiego prototypowania (Rapid Prototyping). Większość oprogramowania CAD zapewnia opcję zapisu w formacie wyjściowym STL.  Format ten został zapoczątkowany przez firmę 3D Systems w 1989 roku. Format STL jest triangulacyjnym (trójkątnym) przedstawieniem geometrii powierzchni w przestrzeni trójwymiarowej. Każda powierzchnia podzielona jest na szereg małych trójkątów, a następnie każdy wierzchołek trójkąta opisany jest przez 3 punkty reprezentujące ich położenie względem osi współrzędnych.

Dla Czytelników stworzona została kategoria Pliki STL do pobrania, gdzie zamieszczamy artykuły z ciekawymi pomysłami na wydruki. Zapraszam również do artykułu, gdzie zostało przedstawionych ponad 20 darmowych programów do projektowania 3D.

Poniżej zamieszczam również kilka stron z których za darmo można pobrać pliki STL:

www.thingiverse.com – bardzo duża baza rysunków bez konieczności logowania, codziennie aktualizowana przez użytkowników.

www.youmagine.com – spora biblioteka plików STL do pobrania również bez konieczności logowania.

www.myminifactory.com – wyjątkowo starannie opracowane pliki do drukowania 3D.

www.shapeways.com – biblioteki plików znanej firmy Shapeways do których dostęp uzyskamy po zalogowaniu.

www.instructables.com – zbiór plików STL wrzuconych przez użytkowników, zdarzają się naprawdę dobre projekty.

www.yeggi.com – chyba największa wyszukiwarka plików STL

www.grabcad.com -zaraz po zarejestrowaniu możemy pobierać pliki świetnych projektów zupełnie za darmo

www.pinshape.com – duży zbiór bibliotek STL, część z nich jest udostępniona po zalogowaniu bezpłatnie.

www.cults3d.com – europejski serwis udostępniający pliki 3D STL. Do pobrania po zalogowaniu pliki płatne oraz bezpłatne.

www.3dagogo.com – baza plików STL do pobrania za darmo, a także serwis umożliwiający kupowanie i sprzedawanie własnych projektów.

Eksport z formatu CAD do pliku STL

Po  zaprojektowaniu modelu w programie CAD, można zapisać projekt jako plik STL ( Większość programów CAD posiada tą funkcję). Plik STL składa się z siatki trójkątów.

teselacja
Po lewej: Model podzielony z największym możliwym parametrem odchylenia powierzchni( 0,04 mm), wyraźnie widać, że powierzchnia kulista nie została dobrze odwzorowana. Po prawej:  Mniejsza wartość parametru odchylenia powierzchni (0,004 mm), liczba trójkątów znacznie się zwiększyła, kształt kuli jest poprawnie zachowany.

 

Ilość i wielkość trójkątów określa się w zależności od złożoności powierzchni. Przy tworzeniu pliku STL z CAD, Ilość i wielkość trójkątów można kontrolować za pomocą kilku parametrów:

Tolerancja/ Odchylenie

Maksymalna odległość pomiędzy oryginalną powierzchnią, a tą utworzoną z trójkątów.

Kontrola kąta

Odchylenie kątowe pomiędzy sąsiednimi trójkątami. Ustawienie to pozwala na zwiększenie lub zmniejszenie teselacji ( podziału modelu na trójkąty), w zależności od poziomu skomplikowania i wielkości obiektu

Format pliku STL

Zazwyczaj w programach CAD jest możliwość zapisania pliku STL w formacie binarnym lub ASCII. Pliki binarne są mniejsze (nawet 6 razy), dzięki czemu zwykle zapisuje się do tego formatu.

Sprawdzenie geometrii

Projekt modelu zawierającego dziury i szczeliny w powierzchni, niekorzystnie wpływa na jakość drukowanych modeli. Dlatego należy sprawdzić geometrię plików STL przed wysłaniem do drukarki. Istnieje szereg programów robiących to automatycznie.

 

Darmowe przeglądarki plików STL

NetFabb Studio – bardzo potężne narzędzie pozwalające w sposób automatyczny przeanalizować i naprawić ewentualne błędy w wyeksportowanym pliku STL

STL Viewer – prosta i szybka przeglądarka plików STL

EasyViewStl – podobnie jak w przypadku STL Viewer, ale dostępna tylko w języku niemieckim

Powrót na górę