Uchwyt na kask z drukarki 3D

Uchwyt na kask z drukarki 3D

Sezon wiosenny się rozpoczyna, dlatego korzystając z okazji posiadania drukarki 3D postanowiłem zaprojektować i wydrukować uchwyty na kask. Dzięki temu nie zajmują miejsca na półce w garażu, a i efekt końcowy wyszedł całkiem estetycznie.

Uchwyty są odpowiednie zarówno na kaski dla dorosłych jak i dzieci

Projektowanie:

Projektowanie rozpocząłem od pomiarów kasków. Zależało mi na najprostszej konstrukcji oraz utrzymaniu jednej wielkości uchwytów. Finalnie mieści każdy rodzaj kasku: rowerowy, narciarski, wspinaczkowy, rozmiar uniwersalny dla dorosłych i dzieci. Odpowiednia długość zaczepu nie pozwala na zsunięcie się kasku. Dla stabilności mocowania postanowiłem wykonać 2 otwory na kołki rozporowe.

Do zaprojektowania elementu użyłem programu Autodesk Fusion 360. Program jest intuicyjny i posiada wersje darmową do 10 otwartych, edytowalnych projektów, więc jeśli jesteś początkujący i pragniesz zaznajomić się z projektowaniem 3d – polecam zacząć od tego programu. Jeśli chcesz natomiast przetestować inne darmowe programy do projektowania odsyłam Cię do tego wpisu o 22 darmowych programach do projektowania. Na pewno znajdziesz wśród nich coś odpowiedniego dla Ciebie.

Stabilne mocowanie zapewniają 2 kołki rozporowe

 

Wydruk na drukarce 3D:

Wydrukowałem zaprojektowany element na drukarce 3D własnego autorstwa. Do druku wybrałem materiał PET-G w kolorze czarnym. Postawiłem na taki materiał ponieważ zależało mi na tym, aby był wytrzymały, ale jednocześnie elastyczny i mniej kruchy niż klasyczne PLA. Takie założenia materiałowe dałem jako wyznacznik, ponieważ z tych uchwytów będą korzystać również dzieci więc mało kruche, a wytrzymałe materiały jak najbardziej mile widziane.

Parametry wydruku:

  • materiał – PET-G
  • technologia druku – FFF
  • wysokość warstwy – 0,2mm
  • wypełnienie – 40%
  • ilość obrysów – 3
  • podpora – nie

Jeśli zainteresował Cię projekt, można go znaleźć na stronie Cults3d.

Zapraszam do innych projektów, które wykonałem w moim mieszkaniu:

Powrót na górę