Drobna rzecz, a żona zadowolona! Czyli delikatna modyfikacja karnisza przy pomocy drukarki 3D

Drobna rzecz, a żona zadowolona! Czyli delikatna modyfikacja karnisza przy pomocy drukarki 3D

Projekty, które mogę narysować, wydrukować i finalnie działają w praktyce – lubię najbardziej. Wiem, że ten projekt elementu druku 3D nie należy do tych spektakularnych, jednak uznałem, że się nim podzielę, ponieważ to dobry przykład, aby uzmysłowić, że druk 3D przydaje się w codziennym życiu.


Jeśli jesteś ciekawy mojego projektu na delikatną modyfikacje karnisza przy użyciu drukarki 3D, zapraszam do lektury. A być może szukasz powodów do zakupu drukarki 3D, które przekonają Twoją żonę? Polecam przesłać link do tego artykułu 🙂

Opis problemu: 
Po zamontowaniu szafy na wymiar okazało się, że istnieje kolizja pomiędzy mocowaniem karnisza, który wcześniej tam był zamocowany, a nową szafą. Należało zatem wymyślić rozwiązanie umożliwiające zamontowanie karnisza w taki sposób, aby uniknąć kolizji z szafą. Za jedyne rozsądne rozwiązanie uznałem zamontowanie karnisza do sufitu. Oczywiście mogłem zrobić to na zwykłym haku, jednak takie rozwiązanie nie byłoby do końca estetyczne.

Oryginalne mocowanie karnisza

Projektowanie:
Zaprojektowałem zatem uchwyt przypominający kształtem ten, który zakańcza karnisz z drugiej strony, ale umożliwia montaż do sufitu. Wybrałem kolor biały, ponieważ dobrze pokrywał się z kolorem sufitu i dzięki temu jest niemalże niewidoczny za firanką.

Projekt mocowania karnisza

 

Do zaprojektowania elementu użyłem programu Autodesk Fusion 360. Program jest intuicyjny i posiada wersje darmową do 10 otwartych, edytowalnych projektów, więc jeśli jesteś początkujący i pragniesz się zaznajomić z projektowaniem 3d – polecam zacząć od tego programu. Jeśli chcesz natomiast przetestować inne darmowe programy do projektowania odsyłam Cię do tego wpisu o 22 darmowych programach do projektowania. Na pewno znajdziesz wśród nich coś odpowiedniego dla Ciebie.

Wydruk na drukarce 3D:
Wydrukowałem zaprojektowany element na drukarce 3D własnego autorstwa.

Parametry wydruku:

  • materiał – PLA
  • wysokość warstwy – 0,2mm
  • wypełnienie – 25%
  • podpora – tak

Wydrukowane 3D mocowanie karnisza

Generalnie bardzo zachęcam do samodzielnego projektowania oraz próbowania swoich sił jako drukarz 3D. Zapewnia to wiele frajdy, a w tym wypadku żona była bardzo zadowolona z zaproponowanego rozwiązania oraz uniknęliśmy zakupu innych karniszy!

Link do pliku STL mocowania karnisza

Zapraszam do zapoznania się z innymi praktycznymi przedmiotami, które zaprojektowałem i okazały się również bardzo przydatne w naszym domu:

Powrót na górę