Dlaczego drukarki BambuLab są uważane za najlepsze drukarki 3D na rynku?

Dlaczego drukarki BambuLab są uważane za najlepsze drukarki 3D na rynku?

BambuLab X1 to ostatnio hit w drukarkach 3D. Wszystkie fora, grupy i społeczności zrzeszające drukarzy 3D pękają w szwach od zachwytów nad tą drukarką 3D. Dlaczego właściwie tak jest? Dlaczego BambuLab okazał się takim fenomenem wśród drukarek 3D?

BambuLab to firma produkująca drukarki 3D stworzona w Chinach, aktualnie firma posiada siedziby zarówno w Chinach jak i w Stanach Zjednoczonych i oferuje aktualnie 3 serie drukarek, które zanim przejdę do konkretów opiszę w jednym krótkim zdaniu:

BambuLab X1 – drukarka premium, aktualnie zbierająca najwięcej dobrych opinii wśród drukarzy 3D.

 

BambuLab P1 – uboższa wersja X1, ale również oferująca bardzo dobrą jakość.


BambuLab A1 mini – drukarka 3D z najnowszej serii, oferująca dobra jakość, ale bez zamkniętej komory przez co wyklucza użycie niektórych materiałów.

Wszystkie z tych drukarek są innowacyjne i mają możliwość druku wielokolorowego, jednak ja w poniższym artykule skupię się na BambuLab X1 czyli najwyższym jakościowo modelu. Drukarce która podbiła serca drukarzy 3D. Przed czytaniem artykułu polecam obejrzeć film reklamowy drukarki Bambulab X1.

A teraz do konkretów, co takiego posiada ta konkretna drukarka 3D, że jest tak uwielbiana przez drukarzy 3D? Wypisałem poniżej najważniejsze kwestie:

Łatwość obsługi:

Idealnie pasuje tutaj cytat jednego z internautów, „w końcu drukuje, a nie robię z drukarką”. Ona rzeczywiście drukuje i nadaje się nawet dla osób, które nie mają dużej wiedzy na temat drukowania. Drukarka robi furorę, właśnie dzięki tej łatwości drukowania, nie bez powodu na filmie prezentującym drukarkę jest ukazany jest między innymi kilkunastoletni chłopiec, który samodzielnie obsługuje i tworzy tor oraz krajobraz przez który przejeżdża pociąg. Taki był cel stworzenia tej drukarki, aby zaprezentować produkt, który będzie bezawaryjny i dostępny dla osób, które nie chcą bawić się w rozwiązywanie problemów z drukiem. Ta drukarka w końcu pokazała, że urządzenia te mogą być przeznaczone dla ludzi o małej wiedzy o druku 3D, które wcale nie chciałyby wdrażać się w samodzielne ustawianie wszystkich parametrów.

Firma komunikuje, że Bambulab X1 jest gotowa do pracy po 15 minutach od wyciągnięcia z pudełka. Tak właśnie jest z tą drukarką, nie trzeba jej kalibrować, ustawiać i dopasowywać parametrów.

Obsługa drukarki 3D jest banalnie prosta i będzie ją w stanie obsłużyć praktycznie każdy. Można to ująć w ten sposób, że współpraca z drukarką jest bardzo komfortowa np. oprogramowanie drukarki prowadzi nas krok po kroku jakie czynności wykonać, aby wydrukować element. Wgrany system AI samodzielnie wykrywa na przykład tzw. spaghetti podczas wydruku (ciągnące się nitki materiału nie związanego z elementem). Precyzyjny system automatycznego poziomowania stołu drukarki zapewnia idealną pierwszą warstwę na całej powierzchni.

Jakość:

Co tu dużo mówić – jakość wydruków jest bez najmniejszych zastrzeżeń. Zacznijmy od jakże ważnej kalibracji, która w tym urządzeniu w większości odbywa się sama. Dzięki czujnikowi lidar umiejscowionego na karetce maszyny, drukarka potrafi wydrukować standardowy test pressure advance i automatycznie określić, który wynik jest najlepszy. Podwójny system automatycznego poziomowania stołu roboczego również wykorzystuje lidar wspomagany przez czujniki analogowe, dzięki czemu nie musimy martwić się o przywieranie pierwszej warstwy wydruku do płyty stołu roboczego. Aktywna kompensacja wibracji poruszającej się z prędkością nawet 500mm/s  karetki, potrafi zniwelować nierówność ścian wydruku. Jeśli zdarzy się jakaś awaria, lub też braknie filamentu w zasobniku drukarka to zakomunikuje i zrobi pauzę oczekując na wykonanie akcji przez użytkownika. Z racji tego, że te maszyny potrafią drukować z zadziwiającą szybkością, pojawiają się problemy z chłodzeniem drukowanego modelu, dlatego producent zastosował dodatkowe dwa duże wentylatory wspomagające po dwóch stronach stołu roboczego.

Powyżej oraz poniżej mamy przedstawioną symulacje jak wygląda włączona oraz wyłączona aktywna kompensacja wibracji. Drukarka BambuLab domyślnie ma włączoną kompensacje.

Wielokolorowe wydruki:

Dodatkowo drukarka umożliwia drukowanie w kilku kolorach co uważam, za jej ogromny atut. Baza plików do druków jest potężna, a często zwykłe, jednokolorowe pliki stl możemy przerobić na wielokolor wybierając, które elementy wydrukować jakim kolorem. Największe bazy plików stl do druku wypisałem w tym artykule „pliki STL„.

Jeśli jednak chcielibyśmy zacząć samodzielnie coś projektować, warto zacząć od zaznajomienia się z darmowymi programami do projektowania.

wydruk wielokolorowy z drukarki Bambulab / fot. Bambulab

AMS – czyli dodatkowy pojemnik na 4 rolki filamentu. Można go umiejscowić na górze drukarki, ale może być też umieszczony obok. System pojemników, umożliwia wykorzystanie ich aż 4, co umożliwia wydruk do 16 różnych kolorów lub materiałów. To naprawdę imponujący wynik dla domowych wydruków. Ten pojemnik z  miejscami ma dodatkowo inne zastosowanie. W momencie skończenia się jednej szpuli filamentu, drukarka bez najmniejszego problemu przerzuci się na kolejną szpulę. Dodatkowo trzymając kilka filamentów bezpośrednio podłączonych do drukarki nie mamy konieczności za każdym razem zakładać innej szpuli. Jest to naprawdę bardzo wygodne, gdy często drukujemy elementy z różnych materiałów.

Na poniższym filmie zobaczysz jak drukarka bez zarzutu łączy kolory i jak wyglądają wielokolorowe modele wydrukowane z tej drukarki.

Druk kolorowy w drukarkach BambuLab odbywa się za pomocą jednej głowicy – to szereg zalet, ale musicie jednak znać jeszcze drugą stronę medalu. Używając jednej głowicy przede wszystkim unikamy konieczności kalibracji każdej głowicy osobno (ustawiania offsetów). Generalnie największym minusem druku jedną głowicą jest jej czyszczenie po poprzednim filamencie, żeby nie zabrudzić nowego koloru. W urządzeniach BambuLab na szczęście dzieje się to automatycznie, powstają jedynie odpady, ale o nich poniżej w sekcji z wadami drukarki BambuLab. 

Szybkość:

Ta drukarka jest niewyobrażalnie szybka. Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów i dobrej optymalizacji softwarowej, czyli zastosowanie wcześniej wspomnianej aktywnej kompensacji wibracji, drukarka jest w stanie rozpędzić się maksymalnie do 500mm/s utrzymując przyspieszenie na poziomie 20 000mm/s².

Standardowo X1 posiada 4 tryby szybkości druku. Teoretycznie im szybszy wydruk, tym jakość jest niższa, jednak w drukarce BambuLab X1 ta różnica jest naprawdę niewielka i jakość w każdym trybie prędkości jest bardzo wysoka.

  • Absurdalny
  • Sport
  • Standard
  • Cichy

Estetyka wykonania:

Drukarki 3D BambuLab posiadają bardzo nowoczesny i estetyczny wygląd. Drukarki są matowe, wykonane ze szkła hartowanego, posiadają przyciemnione szyby oraz klimatyczne podświetlenia. Naprawdę nie będzie wstydu, aby postawić ją w domu jako wyposażenie wnętrza. W tej kategorii przyrównałbym tą drukarkę do takiego Dysona wśród odkurzaczy pionowych. Z jakiegoś powodu jednak tej drukarki nie trzymałbym w reprezentacyjnym miejscu w domu, dlaczego? O tym piszę już w wadach tej drukarki w punkcie o głośności – koniecznie tam zaglądnij przed zakupem.

Ale żeby nie było tak kolorowo…:

Zalet jak widać jest naprawdę wiele i trzeba jej przyznać, że jest pierwszą dającą tak dobre efekty drukarką 3D na światowym rynku. Nie bez powodu robi prawdziwy szał wśród społeczności drukarzy 3D. Posiada ona jednak kilka wad o których każdy powinien sobie zdawać sprawę przed jej zakupem:

Problematyczne zamienniki:

BambuLab oferuje drukarki, które najlepiej działają na oryginalnych filamentach z tej firmy. Kupując inne filamenty musimy być przygotowani, że mogą wystąpić (ale nie muszą) jakieś problemy podczas wydruku. Wystarczy ustawić odpowiednio parametry, co każdy zaprawiony drukarz 3D potrafi, jednak jeśli zaczynasz swoją przygodę z drukiem 3D i nie chcesz mieć dodatkowych wrażeń i nerwów z tym związanych – pozostań przy oryginałach. Jeśli jednak chciałbyś użyć filamenty, które są bardziej dostępne u lokalnego dostawcy, ustawienia można zacząć wybierając Generic Filament danego rodzaju, zmienić nazwę, kolor i zacząć od maksymalnej temperatury druku zalecaną przez producenta tego materiału – wówczas nie powinno być problemów z wydrukiem.

Głośność:

Drukarka podczas pracy przy dużych prędkościach jest bardzo głośna.

Odpady:

Przez wykorzystywanie w X1 jednej głowicy, drukarka produkuje odpady wynikające ze zmiany koloru lub materiału wydruku, które na forach drukarzy 3D żartobliwe nazywane są kupami.

fot. thingiverse.com
Koszty:

Koszt drukarek BambuLab, patrząc na czynnik cena/jakość uważam za dobry. Przykładowe ceny brutto poszczególnych modeli kształtują się na dzień 11.11.2023:

  • X1 Carbon – ok. 6300zł
  • X1 Carbon Combo z AMS – ok. 7800zł
  • P1P – ok. 3300zł
  • P1S – ok. 3900zł
  • P1S Combo z AMS – ok. 5300zł
  • A1 mini z AMS – ok. 2000 zł (aktualnie trwa przedsprzedaż, wysyłka drukarek nastąpi na początku grudnia 2023)
Podsumowanie:

Drukarki BambuLab to swoisty game changer, zmieniły one myślenie odnośnie prędkości drukowania 3D. Będąc użytkownikiem drukarek FFF od ponad 10 lat przed BambuLab nie pomyślałem nawet, że można drukować z taką prędkością i przyspieszeniem. Odkąd pamiętam szybkość druku ustawiało się co najwyżej na 80-100mm/s. Oczywiście wtedy pojawiały się drobne defekty, więc żeby uzyskać dobrą jakość, trzeba było zwalniać wydruk nawet do 30mm/s. BambuLab przyczynił się do rewolucji na rynku i pokazał, że można drukować szybko, zachowując jednocześnie wysoką jakość wydruku. Ta drukarka to typowo urządzenie „Plug and Play” można drukować niemalże po 15 minutach od wyciągnięcia z pudełka. Nawet osoby z minimalną wiedzą na temat drukarek są w stanie z niej korzystać bez większych problemów. Drukarka umożliwia wydruk łączący nawet 16 kolorów lub materiałów co niesamowicie uatrakcyjnia wygląd drukowanych przedmiotów. W moim odczuciu koszt drukarki w stosunku do ceny jaką oferuje nie jest wysoka. Jeśli ktoś zastanawia się nad zakupem pierwszej drukarki 3D to uważam, że jest to aktualnie najlepszy wybór. Nie jest to materiał sponsorowany – po prostu ta drukarka to naprawdę przełom na rynku.

BambuLab oferuje cały przekrój akcesoriów do drukarek 3D i wiele filamentów:

  •  PLA
  • PETG
  • ABS
  • PA6-CF
  • PLA
  • PAHT
  • PET
  • ASA
  • PC
  • TPU 95A

źródło: bambulab.com

Powrót na górę