Pierwszy budynek mieszkalny wydrukowany w 3D w Niemczech

Pierwszy budynek mieszkalny wydrukowany w 3D w Niemczech

Pierwszy budynek mieszkalny wydrukowany w 3D zostanie wzniesiony w Niemczech, a dokładniej w mieście Beckum w Westfalii. Dwupiętrowy dom będzie oferował 80 metrów kwadratowych na piętro, ze ścianami zbudowanymi na drukarce 3D do betonu BOD2 duńskiego producenta COBOD .

Projekt jest prowadzony przez PERI GmbH, firmę specjalizującą się w produkcji i dystrybucji szalunków, rusztowań i podparć. Projekt budowlany uzyskał w ostatnich miesiącach wszystkie pozwolenia prawne. Chociaż nie podano jeszcze daty zakończenia, projekt wygląda na bardzo zaawansowany i nie jest wykluczone, że w najbliższej przyszłości ta technika budowy będzie preferowana w Niemczech.

Firma PERI używa drukarek 3D do betonu BOD2 od COBOD

W sektorze drukowania 3D z betonu celem dużych firm na rynku jest maksymalne zautomatyzowanie procesu wytłaczania materiału, aby zaoferować szybkie, niezawodne i trwałe rozwiązania. Nawet jeśli nie można jeszcze zbudować własnego domu na własnym terenie w ciągu 24 godzin, producenci starają się maksymalnie poprawić precyzję i szybkość swoich maszyn, oferując jednocześnie przystępną cenę. W każdym razie jest to misja, którą wyznaczyła sobie firma COBOD, tworząc całą gamę drukarek 3D do betonu zamontowanych na suwnicy. Jednym z jej udziałowców jest PERI GmbH, która zarządzała całym projektem.

Wydrukowanie dwukondygnacyjnego domu wymagało jednej maszyny i dwóch operatorów na miejscu budowy. Wykonanie podwójnej ściany o powierzchni 1m² na drukarce 3D do betonu zajęło tylko 5 minut.

Druk 3D zasadniczo zmienia sposób, w jaki budujemy mieszkania. Ponieważ jest to pierwszy tego typu budynek budowany przez nas, staramy się drukować wolniej, niż jest to faktycznie możliwe. Chcemy skorzystać z okazji, aby zdobyć więcej doświadczenia, ponieważ pomoże nam to w dalszym wykorzystaniu potencjału oszczędności kosztów naszej technologii w kolejnym projekcie drukarskim ”  wyjaśnia Leonhard Braig, kierownik produkcji i łańcucha dostaw w PERI GmbH.


Konstrukcja składałaby się z trójwarstwowych ścian szczelinowych wypełnionych mieszanką izolacyjną. Podczas procesu drukowania 3D operator bierze pod uwagę przewody i przyłącza wody, prądu itp., które zostaną zainstalowane w późniejszym terminie. PERI oświadcza, że ​​BOD2 posiada certyfikat umożliwiający prowadzenie prac na budowie równolegle z procesem drukowania. Prace ręczne, takie jak instalacja rur i kształtek, można łatwo zintegrować z procesem drukowania, oszczędzając cenny czas operatora.

BOD2 podczas wydruku konstrukcji betonowej

Jeśli chodzi o materiały, firma HeidelbergCement opracowała materiał i.tech 3D, beton specjalnie opracowany tak, aby spełnić wymagania druku 3D i wymagań konstrukcji. Wykonanie domu zostało zlecone przez MENSE-KORTE ingenieure + architekten dla Hous3Druck GmbH. Przedsięwzięcie to jest doskonałym przykładem możliwości wytwarzania dodatków do betonu.

Proces drukowania betonu daje nam dużą swobodę przy projektowaniu budynków. Przy konwencjonalnych metodach budowy byłoby to możliwe tylko przy wysokich kosztach finansowych. W naszym wydrukowanym budynku mieszkalnym w Beckum demonstrujemy potencjał jaki drzemie w technologii drukowania. Realizacja pierwszego projektu mieszkaniowego wydrukowanego w 3D w Niemczech to wielki przywilej dla naszego zespołu. Wierzymy w tę przyszłościową technologię druku 3D, dla budownictwa i już zidentyfikowaliśmy inne projekty, które nadają się do wykonania ich w technologii druku 3D ” dodaje architekt Waldemar Korte, partner biura architektonicznego MENSE-KORTE ingenieure + architekten w Beckum

Na miejscu budowy potrzebnych jest tylko dwóch pracowników

Specyfikacja techniczna drukarki 3D do betonu BOD2:

  • Maksymalne wymiary wydruku: 15m szerokości, 10m wysokości i nieograniczonej długościhttps://www.swiatdruku3d.pl/wp-content/uploads/2020/10/Pierwszy-budynek-mieszkalny-wydrukowany-w-3D-w-Niemczech-3.jpg
  • Największy obecnie BOD2 może drukować budynki o powierzchni niecałych 1000 m^2, wysokości 3 pięter
  • Największa prędkość druku: 1 m/s
  • Obecnie prędkość druku nie przekracza 25cm/s ze względów bezpieczeństwa, a także aby można było włączyć ręczne operacje do procesu druku.
  • Urządzenie posiada certyfikat CE a także
  • Certyfikat IP67
  • Kamera monitorująca cały proces i wyniki drukowania
  • Kontrola wykończenia powierzchni, dzięki temu system może tworzyć bardzo gładkie ściany jeśli to potrzebne

Jak widzimy, technologia budowy domów za pomocą maszyn drukujących 3D z betonu cały czas się rozwija i mamy nadzieję, że dzięki temu powstanie jeszcze nie jeden projekt architektoniczny, który będzie zachwycał swoją formą z zachowaniem niedużych nakładów finansowych.

Źródło: www.peri.com

 

 

Powrót na górę