Luxexcel – 50 000 wydrukowanych 3D soczewek okularów

Luxexcel – 50 000 wydrukowanych 3D soczewek okularów

Holenderski pionier w dziedzinie drukowanych w 3D soczewek okulistycznych ogłosił, że jego zakłady produkcyjne w USA i Europie wydrukowały ponad 50000 soczewek korekcyjnych.

Firma ogłosiła również, że osiągnięcie to było wynikiem optymalizacji opatentowanych procesów drukowania 3D w unikalnych, gotowych do użytku systemach VisionPlatform, dzięki czemu masowa produkcja soczewek jest bardziej przewidywalna, skalowalna i elastyczna.

W 2013 roku pisaliśmy o pierwszych drukowanych okularach razem z soczewkami stworzonymi właśnie przez firmę Luxexcel. Przyszło czekać 7 lat, aby druk 3D rozwinąć się do niemalże taśmowej produkcji soczewek.

Wysokiej jakości soczewki korekcyjne wykonane w technologii druku 3D/luxexcel.com

Firma korzysta z opatentowanej technologii „Printoptical”. Jest to proces, który pozwala na wytworzenie optyki prosto z pliku CAD. System oparty jest na technologii druku atramentowego, lecz nieco zmodyfikowanego pod kątem procesu „Printoptical”. Przezroczyste kropelki polimeru światłoutwardzalnego są wyrzucane przez głowicę, a następnie utwardza się je silnymi lampami, emitującymi wiązkę światła ultrafioletowego. Wynikiem takiego procesu są dowolne geometryczne kształty, które mogą przybierać formę soczewek, a także obiektów o różnych kolorach i fakturach.

Sama firma powstała w 2009 roku i koncentruje się na przejściu od zwykłych okularów do inteligentnych przez integrację technologii w soczewkach korekcyjnych. Dzięki innowacyjnej platformie VisionPlatform stała się pierwszą na świecie komercyjną firmą, która drukuje unikalne i niestandardowe soczewki korekcyjne. W rzeczywistości Luxexcel posiada patenty na niektóre z głównych technologii wymaganych w soczewkach drukowanych w 3D. Stanowią one rdzeń ich platformy Vision Platform, która obejmuje drukarkę 3D o nazwie VisionEngine, zbiór niestandardowych żywic do drukowania soczewek oraz zastrzeżone oprogramowanie do projektowania i drukowania 3D tradycyjnych lub inteligentnych soczewek ze zindywidualizowanymi wymaganiami użytkowników okularów.

Maszyna VisionEngine do drukowania soczewek/ Luxexcel.com

Klienci i partnerzy mogą produkować unikalne soczewki z platformą VisionPlatform, których nie można wyprodukować przy użyciu starszych technologii okularów. Proces produkcji jest bardziej wydajny i zastępuje około 30 etapów produkcji standardowych okularów. W rzeczywistości przemysł okularowy ma poważne ograniczenia, które wymagają ogromnych zapasów półfabrykatów soczewek, złożonych łańcuchów dostaw i ograniczonego projektowania produktów, a jednocześnie potrzeby ludzi zwracają się ku niestandardowym okularom, których stara technologia nie jest w stanie wykonać.

Luxexcel dzięki opatentowanej technologii druku 3D, jest w stanie umieścić elektronikę (np. ekran LCD) wewnątrz soczewki. Według firmy, inteligentna technologia jest całkowicie zamknięta w unikalnym materiale soczewkowych, a produkt dalej jest trwały i cienki, a co najważniejsze wygląda jak zwykłe okulary w przeciwieństwie do niektórych wcześniejszych wersji kosmicznie wyglądających inteligentnych okularów takich jak Google Glass czy Snapchat Spectacles, które nie sprzedały się tak rewelacyjnie jak przypuszczano. Oba te rozwiązania nie poradziły sobie z podstawowym wymaganiem klientów – odpowiednią korekcją wzroku.

Podczas fazy pilotażowej od 2018 roku Luxexcel wydrukował 50 000 soczewek. Od tego czasu firma przeniosła swoją technologię na inny poziom dostarczając klientom komercyjne soczewki każdego dnia.

Źródło: www.luxexcel.com

Powrót na górę