Chirurdzy używają AR i druku 3D do implantacji oczodołu

Chirurdzy używają AR i druku 3D do implantacji oczodołu

Okulary AR kojarzą się głównie z rozrywką i grami komputerowymi, jednak lekarze z Chicago pokazali, że takie okulary mogą okazać się bardzo przydatne podczas skomplikowanych operacji chirurgicznych. W ciągu ostatnich lat, rzeczywistość rozszerzona AR (Augmented Reality) i druk 3D były używane przez chirurgów jako narzędzia dydaktyczne oraz mapy 3D pomagając w wykonywanych później operacjach. W tym wypadku lekarze poszli o krok dalej.

Lekarze z Galilee Medical Center /JPost.com

Modele 3D są przetwarzane na podstawie anatomii pacjenta przy użyciu danych uzyskanych z tomografii komputerowej (CT). W tym wypadku druk 3D i AR zostały używane razem przez chirurgów w trakcie operacji, aby poprawić ich dokładność, jakość i szybkość.

Zespół lekarzy z Galilee Medical Center w Chicago korzystając z rozszerzonej rzeczywistości i druku 3D, przeprowadził ostatnio naprawę złamania podstawy oczodołu. 31 letni pacjent przeszedł operację kierowaną przez prof. Samera Srouji z Galilee Medical Center. Pacjent złamał lewy oczodół twarzy, co skutkowało upośledzeniem widzenia i zniekształceniem twarzy.

Skanowanie uszkodzonej czaszki za pomocą tomografu komputerowego /JPost.com

Pacjent otrzymał drukowaną w 3D płytkę tytanową opartą na modelu 3D zbudowanym na podstawie danych z tomografii komputerowej uszkodzonego obszaru lewego oczodołu. Skan był odwróconą wersją zdrowego prawego obszaru oczodołu pacjenta, rzutowaną na uszkodzony lewy obszar.

Aby prawidłowo ustawić drukowaną w 3D tytanową płytkę, jeden z lekarzy użył okularów AR HoloLens do nałożenia modelu 3D na miejsce pod lewym oczodołem pacjenta. Nakładając modele 3D czaszki pacjenta i model 3D wydrukowanej w 3D płytki tytanowej na rzeczywistą anatomię twarzy pacjenta, lekarze mogli dokładnie umieścić implant w istniejącej strukturze kostnej. Krótki film przedstawia użycie Agmented Reality na sali operacyjnej.

Zamodelowana tytanowa płytka wydrukowana w 3D umieszczona w oczodole / JPost.com

Już po 90 minutach operacja została zakończona i w ciągu kilku dni pacjent został wypisany ze szpitala. Skany kontrolne wykonane na tomografie komputerowym wykazały, że implantacja płytki tytanowej wydrukowanej w 3D została wykonana pomyślnie, bez żadnych komplikacji.

Prof. Srouji powiedział, że w minionym roku, pomimo nowego koronawirusa, jego oddział zintensyfikował swoje wysiłki, w celu promowania, wykorzystania i wdrażania technologii 3D we wszystkich typach operacji.

Źródło: 3dadept.com

 

Powrót na górę