Adaptor katarka do Dysona – przykład zastosowania druku 3D

Adaptor katarka do Dysona – przykład zastosowania druku 3D

Od jakiegoś czasu naszym głównym i jedynym odkurzaczem w domu jest Dyson v11. Jednak przy malutkim dziecku w domu zaistniał pewien problem. Dyson nie posiada standardowej końcówki rury, która umożliwiałaby zassanie elementu od aspiratora do nosa. Druk 3D rozwiązał nasz problem. My używamy aspiratora o nazwie katarek. Dziś przedstawię etapy prac od pomysłu do realizacji.

Problem:
Po pojawieniu się dziecka nie wyobrażaliśmy sobie z żoną, nie używanie aspiratora kataru, to najbardziej efektywny sposób na odciągnięcie dziecku kataru z noska. Jednak jakiś czas temu zakupiliśmy odkurzacz pionowy Dyson v11 i całkowicie pozbyliśmy się „standardowego” odkurzacza. Dyson z zestawem różnych końcówek w zupełności nam wystarczał. Jedyny problem pojawił się, gdy trzeba było odessać dziecku katar, ponieważ okazało się, że końcówka nie pasuje do otworu znajdującego się w odkurzaczu. Dyson również nie posiada elementu, który umożliwiłby efektywne ssanie aspiratora.

Projektowanie:
Jak na posiadacza drukarki 3D od razu wyczułem potencjał tego problemu, jednak przeszukując strony z modelami 3D do pobrania nie znalazłem projektu rozwiązującego mój problem, Ku mojemu zdziwieniu (bo miałem wrażenie, że zaprojektowane jest już absolutnie wszystko) takiego modelu nie znalazłem. Szczerze mówiąc ucieszyłem się, bo mogłem wyżyć się konstruktorsko. Pomierzyłem niezbędne parametry na podstawie istniejących już końcówek odkurzacza, aby mieć pewność idealnego dopasowania elementu aspiratora, który należy włożyć do rury odkurzacza. W moim „katarku” element umieszczany w rurze nie jest prosty, dlatego otwór w adapterze jest stożkowy, większa średnica to 33mm, mniejsza 31mm, dzięki czemu końcówka aspiratora nie wypada klinując się w stożku.

Pierwszy projekt spełniał swoje oczekiwania, jednak sprawiał, że odkurzacz przy zamknięciu adaptera elementem aspiratora robił przerwy w zasysaniu. Dlatego przy drugim podejściu z tyłu adaptera umiejscowiłem otwór, który zapobiega ostrzeganiu odkurzacza o zatkanych rurach ssących, a jednocześnie nie zmniejszając siły ssania aspiratora. Dodatkowo biorąc aspekt wydruku adaptera z materiału PLA, czyli dość kruchego materiału, uwzględniłem odpowiednie zaokrąglenia w pobliżu ruchomych przycisków, żeby zniwelować za duże naprężenia materiału i jednoczesne pękanie materiału w tych miejscach.

Drukowanie 3D:
Drukowanie wykonałem na samodzielnie wykonanej drukarce 3D, poniżej najważniejsze parametry wydruku:

  • Liczba linii ścian – 3
  • Wypełnienie – min. 20%
  • materiał – PLA
  • technologia druku – FFF
  • wysokość warstwy – 0,2mm
  • podpora – tak (bezpośrednio nad stołem)

Efekt końcowy jak najbardziej spełnia moje oczekiwania. Przejściówka spełnia swoją rolę i katar dla niemowlaka już nie straszny.
Projekt do pobrania znajduje się na stronie Cults3d.


Istotna informacja. Z adaptera korzystamy w następującej kolejności:

1. Przymocuj adapter do Dysona jednym kliknięciem
2. Włącz odkurzacz
3. Przy włączonym odkurzaczu włóż aspirator do adaptera

 

Moje pozostałe perypetie z innymi projektami można znaleźć poniżej:

Powrót na górę