OpenBCI – Interfejs łączący ludzki mózg z komputerem

OpenBCI – Interfejs łączący ludzki mózg z komputerem

Conor Russomanno i Joel Murphy rozpoczęli na Kickstarterze  kampanię z projektem o nazwie OpenBCI. Jest to tani, kompatybilny z Arduino zestaw Open Source zapewniający łączność pomiędzy mózgiem człowieka, a komputerem, dzięki czemu fale mózgowe mogę być wykorzystane jako kontroler gier, robotów, programów graficznych itp.

OpenBCI – Interfejs łączący ludzki mózg z komputerem-2

Urządzenie do odczytywania fal mózgowych stworzył  już w 1912 roku rosyjski fizjolog Vladimir Vladimirovich Pravdich-Neminsky. Po raz pierwszy wykorzystał elektroencefalografię (EEG) do zmierzenia i zarejestrowania bardzo słabych sygnałów elektrycznych emitowanych przez nasz mózg w trakcie kiedy myślimy, śpimy, poruszamy się, czy też wykonujemy inną czynność.

OpenBCI – Interfejs łączący ludzki mózg z komputerem-1

Laboratoryjne urządzenia EEG są bardzo drogie, ze względu na swoją dokładność. Zespół OpenBCI chce zbudować platformę open source, która da dostęp użytkownikom do surowego, nieobrobionego sygnału fal mózgowych. Chodzi o to, aby umożliwić kontrolę urządzeń, na podstawie danego nastroju, który przez specjalne oprogramowanie zostanie przetworzony na sygnały sterowania.

OpenBCI – Interfejs łączący ludzki mózg z komputerem-3

Z pomocą DARPA, OpenBCI opracowało niedrogi interfejs, który wykorzystuje elektrody EEG, aby zarejestrować sygnały elektryczne płynące z mózgu. W płytce interfejsu użyto procesora ADS1299 firmy Texas Instruments, jest to 8 kanałowy, niskoszumowy, 24 bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy zaprojektowany specjalnie do pomiaru bardzo niskich sygnałów elektrycznych używanych w elektroencelografii. Płytka OpenBCI jest wyposażona w programowalny mikrokontroler. Wersje 1 i 2 to standardowy Shield Arduino, natomiast wersja 3, która ukaże się w kwietniu tego roku, na pokładzie posiada procesor ATMEGA328P, który jest programowalny z interfejsu Bluetooth o niskim poborze energii (BTLE).

OpenBCI – Interfejs łączący ludzki mózg z komputerem-4

OpenBCI zaprezentowało urządzenie jako płytkę umocowaną na wydrukowanym w 3D przypominającym pająka mocowaniu na głowę. Każdy może zaprojektować własne spersonalizowane mocowanie i wydrukować go na drukarce 3D. Autorzy projektu piszą, że wydrukowanie całości zajęło im 7 godzin. Wszystkie pliki, które można samodzielnie modyfikować i wgrywać do interfejsu OpenBCI znajdują się na platformie GitHub.

Powrót na górę