5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących drukowania 3D

5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących drukowania 3D

Gdy ktoś po raz pierwszy dowiaduje się o drukowaniu przestrzennym niejednokrotnie otwiera oczy ze zdziwienia jak wiele potrafi takie urządzenie. W tym momencie pojawiają się niejednokrotnie liczne pytania i wątpliwości tej technologii. Poniżej lista 5 najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które dopiero zaczynają przygodę z drukiem 3D wraz z odpowiedziami.

 

1. Co drukarka 3D może wydrukować przydatnego w codziennym życiu?

Innymi słowy: „Co ja z tego będę miał”. Niejednokrotnie czytamy o druku przestrzennym jaki to on nie jest innowacyjny i przełomowy w branży technologicznej. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak zwykły użytkownik zapyta, w czym taka drukarka 3D może się przydać w domu. Co prawda póki istnieje jeszcze sporo niedogodności związanych z drukiem 3D tj. ograniczenia materiałów, długi czas wydruku,  – to zwolenników tej technologii nie będzie dużo. Jednak z biegiem czasu, gdy tego typu problemy będą się rozwiązywać, pasjonatów drukowania przestrzennego będzie na pewno coraz więcej. Na ten moment warto jednak wspomnieć, że istnieje cała masa ciekawych projektów do wydrukowania, które przydadzą się w każdym domu i mogą być drukowane z popularnego do domowych drukarek materiału ABS i PLA. Generalnie zastosowań drukarki 3D w domu jest naprawdę dużo, pozostaje jednak pytanie czy tych zastosowań jest tak wiele, aby ją zakupić? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć samodzielnie, ale przed zakupem proponuję zapoznać się z 10 powodami dlaczego może ona okazać się nam nieprzydatna.

7 pomysłów na praktyczne wydruki do domu6
zdjęcie „thingiverse”

 

2. Czy wszystko można wydrukować?

To jedno z pierwszych pytań jakie zadają osoby, które pierwszy raz słyszą o druku 3D. Teoretycznie wszystko co jest materialne. Zaczynając od obudowy na telefon, przez części samolotu, aż po biokompatybilne części ciała. O czym warto pamiętać? Że nie każda drukarka 3D drukuje z wszystkich materiałów. Aby drukować z nylonu małe i dokładne elementy potrzebujemy innej drukarki, aby drukować  ludzkie tkanki potrzebujemy jeszcze innej znacznie bardziej zaawansowanej. Domowe drukarki 3D, które każdy może zakupić drukują przede wszystkim z tworzyw sztucznych PLA i ABS.

 

3. Lepiej zamawiać wydruki, czy zainwestować we własną drukarkę 3D?

Wszystko zależy  od tego czy chcemy drukować coś regularnie, czy zależy nam jedynie na pojedynczym wydruku. Generalnie do tematu najlepiej podejść z ekonomicznego punktu widzenia. Jeśli widzimy za stosowne zakupienie drukarki, bo będzie ona eksploatowana w taki sposób, aby jej zakup się nam zwrócił to jak najbardziej kupujmy (oczywiście po przeczytaniu 8 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem drukarki 3D). Jednak jeśli chcemy wyłącznie pojedynczy egzemplarz lub jedynie chcemy zobaczyć jak wygląda taki wydrukowany przedmiot – zamówcie i sami oceńcie w jakiej jakości taka drukarka 3D drukuje. Może taki model rozwieje Wasze wątpliwości, czy chcecie mieć taki sprzęt w domu czy wręcz przeciwnie, stwierdzicie, że w niczym się Wam on nie przyda. teselacja

 

4. Skąd brać modele 3D?

Tu niejednokrotnie pojawia się problem i osoby zainteresowane drukiem 3D zastanawiam się skąd brać projekty. Modele do druku można pozyskać z trzech różnych źródeł:

  • Platform oferujących pliki CAD do druku. Takich serwisów jest naprawdę sporo, a projekty, jakie umieszczają tam użytkownicy są naprawdę bardzo unikalne i oryginalne, w skrócie – znajdziemy tam prawie wszystko. Link do kilku platform z darmowymi modelami 3D.
  • Istnieje szansa, że szukając na tych platformach spodobał nam się jakiś model, ale chcielibyśmy go nieco zmodyfikować – jest taka opcja. Platformy często po zalogowaniu umożliwiają wprowadzenie małych zmian do projektów (dodanie napisu, zmiana kształtu itp.). Na zagranicznych portalach taka opcja najczęściej jest oznaczona słowem „customize”.
  • Trzeci sposób jest dla osób, które potrafią lub chcą uczyć się projektowania. W sieci jest wiele programów do projektowania – wrzucam listę 20 dostępnym za darmo. To rozwiązanie jest najbardziej czasochłonne, jednak gwarantuje stworzenie dokładnie takich przedmiotów jakie sobie wymarzymy – o ile nie zabraknie cierpliwości do nauki : )

 

5. Jakie są największe zalety druku 3D?

Na to pytanie odpowiem infografiką na temat korzyści płynących z posiadania z własnej drukarki 3D. 5 korzyśsci     Jeśli macie pytania dotyczące druku 3D, które Was nurtują śmiało je zadawajcie – może zrobimy całą serię artykułów odpowiadających na Wasze pytania.

Powrót na górę