Urządzenie kreślarskie japońskiego studenta, które zdobyło międzynarodowe wyróżnienie

Urządzenie kreślarskie japońskiego studenta, które zdobyło międzynarodowe wyróżnienie

Drukowane 3D urządzenie COMP*PASS zaprojektowane przez japońskiego studenta Ken Nakagaki, jest małe, praktyczne i przełomowe. Projekt zdobył 3 miejsce w Japonii i dostał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie.

Urządzenie do tworzenia i powielania kształtów na kartce papieru-2

COMP*PASS to narzędzie do rysowania, które potrafi szczegółowo replikować kształty i ich rozmiary. Aby to było możliwe, urządzenie składa się z dwuczęściowego ramienia, które tam i z powrotem, równolegle do kartki papieru ślizga się po prowadnicach. Ołówek na końcu ramienia przesuwa się w zaprogramowany wcześniej sposób, a jest to uzależnione od przekręcania całego urządzenia.

Urządzenie do tworzenia i powielania kształtów na kartce papieru-4

Użytkownik musi po prostu kręcić COMP*PASSem, a on automatycznie poruszy ołówkiem w taki sposób, aby utworzyć dany kształt. Jest do tego prosta aplikacja, która umożliwia w łatwy sposób wybranie kształtu jaki chcemy narysować.

Urządzenie do tworzenia i powielania kształtów na kartce papieru-3

COMP*PASS posiada również opcję kopiuj-wklej, która może być użyta do replikacji kształtów, 2D a nawet 3D. Zmierzone kształty zamieniane są na plik cyfrowy, dzięki którym można później odwzorować kształty, tak jak te zaprogramowane wcześniej. Ołówek można zastąpić małym nożykiem, który umożliwi wycięcie kształtów w papierze.

Urządzenie do tworzenia i powielania kształtów na kartce papieru-1

Nakagaki użył druku 3D, aby zmaterializować jego myśli. Ostateczny prototyp pokazany na zdjęciach został wydrukowany z materiału ABS. W skład  urządzenia wchodzi kilka części elektronicznych i czujników: serwomechanizm do ruchów ramienia, diody LED, przełącznik, mikrokontroler, dekoder obrotowy do pomiaru kąta i moduł Bluetooth do bezprzewodowej komunikacji z innymi urządzeniami.

źródło: ken-nakagaki.com

Powrót na górę