Książki z drukowanymi obrazkami 3D dla dzieci niewidomych

Książki z drukowanymi obrazkami 3D dla dzieci niewidomych

Zespół z universytetu Colorado Boulder użył druku 3D do stworzenia trójwymiarowej książki dla niewidomych dzieci.

Drukowane dotykowe książki z obrazkami-1

Idea wypukłych książek nie jest nowa, a druk 3D jest obecnie bardziej dostępny i nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć interaktywną książkę, dostosowaną przez rodziców bądź nauczycieli dla niewidomego dziecka.

Tej wiosny, jeden z profesorów uczelni na zajęciach z rapid prototyping dał studentom zadanie, aby stworzyć cztery strony popularnej na zachodzie książki „Harold and the Purple Crayon” wydanej w 1955 roku przez Crocket Johnson, w której mały chłopiec stwarza swój własny świat.

Drukowane dotykowe książki z obrazkami-2

Główną ideą jest zaprezentowanie grafiki 2D w 3D, w taki sposób, aby dzieci mogły poczuć i rozpoznać kształty, a przy tym zainteresować się nimi. Opiekunowie niewidomych dzieci mogą dobierać własne rysunki, które komputer przetworzy na obraz 3D, aby drukować własne spersonalizowane książki.

Drukowane dotykowe książki z obrazkami-3

Drukowane dotykowe książki z obrazkami-4

Dużym problem dzieci niewidomych jest fakt, że zaczynają się uczyć alfabetu Braila dopiero po 6 roku życia, do tego czasu dzieci są skazane wyłącznie na słuchanie radia/telewizji  i dotykanie przedmiotów, które są w zasięgu ich najbliższego otoczenia. Dlatego ogromną zaletą książek dotykowych jest to, że umożliwiają dzieciom „zobaczenie” i poznanie zwierząt, przyrody, przedmiotów, które występują w standardowych publikacjach, a nie mogą ich poznać w codziennym życiu.

W ramach tematu przypomnę informację, że firma OwnFone udostępniła w tym roku do regularnej sprzedaży obudowy umożliwiające korzystnie z telefonów komórkowych osobą niewidomym.

Drukowane dotykowe książki z obrazkami-5

Celem zespołu jest, aby rodzice i nauczyciele nauczyli się korzystać z oprogramowania i drukarek 3D do tworzenia własnych książek. Każde dziecko na ogół ma swoje unikalne problemy zaburzenia widzenia, a druk 3D pozwala na indywidualne dopasowanie publikacji dla każdego z nich.

Drukowane dotykowe książki z obrazkami-8
Pomysł na umożliwienie niewidomym dzieciom dotknięcie różnych przedmiotów zaproponowała już wcześniej wyszukiwarka Yahoo! przy wykorzystaniu MakerBot Replicator 2

źródło: www.colorado.edu

Powrót na górę