Flexy-Hand – najbardziej realistycznie wyglądająca proteza dłoni

Flexy-Hand – najbardziej realistycznie wyglądająca proteza dłoni

Jeśli chodzi o protezy dłoni to powstało do tej pory już kilka takich projektów, jednak żadna nie przypominała tak dokładnie ludzkiej dłoni.
Robo-Hand to chyba najbardziej znany i ceniony przypadek wydrukowania protezy dla 5-latka. W zeszły roku został zaprezentowany również projekt dłoni – Dextrus, który jest dostępny Open Source oraz Handie – drukowana proteza sterowana smartfonem

Flexy-Hand - najbardziej realistycznie wyglądająca proteza ręki2

Steve Wood podjął ideę protetyki związaną z drukiem 3D na nowy poziom. Do tej pory protezy dłoni były bardzo zbliżone do rąk robotów, Flexy-Hand to projekt, który ma na celu złamać tą regułę i podarować potrzebującym możliwość jak najskuteczniejszego zamaskowania utraconej kończyny. Faktycznie, projekt wygląda naprawdę realistycznie, mało tego Flexy-Hand również działa bardzo podobnie jak ludzka dłoń. Wood, aby uzyskać taki efekt użył elastycznego włókna, oraz elastycznych zawiasów , które są wydrukowane na raz co umożliwia montaż bez konieczności stosowania narzędzi.

Flexy-Hand wyposażona jest w paski Filaflex, każdy pasek ma naśladować strukturę ścięgna, aby jak najbardziej praktycznie mogły służyć przy chwytaniu i przenoszeniu przedmiotów. Aby paski mogły działać prawidłowo, Flexy-Hand zostanie uzupełniony w silnik/serwo, które będzie ciągnąć wszystkie „ścięgna” razem. Modułowy uchwyt z jednym silnikiem nie może być używany do gestykulacji lub pojedynczych ruchów palców, program musi być jeszcze udoskonalony o możliwość ruchu pojedynczych palców.

Flexy-Hand - najbardziej realistycznie wyglądająca proteza ręki3

Montaż samego ścięgna jest bardzo prosty. Gdy ręka jest drukowana, filament Filaflex o średnicy 1.75mm jest rozciągany do maksimum, aby zmniejszyć jego grubość. Następnie jest wiązany i mocowany na każdym elemencie palca. Palce otwierają się automatycznie, nie potrzebne są ścięgna lub sprężyny powrotne. W projekcie nie ma użytych żadnych części, które mogłyby być  podatne na ścieranie.

Co ciekawe projekt dłoni zajął Woodowi jedynie 20 godzin, a kolejne 20 zajął sam wydruk.

Flexy-Hand - najbardziej realistycznie wyglądająca proteza ręki

Dodatkowo, aby protezę jeszcze bardziej zbliżyć do oryginalnej dłoni Wood proponuję nałożenie na Flexy-Hand rękawiczki chirurgicznej, która w żadnej sposób nie przeszkadza w zdolności chwytania, a sprawia, że na pierwszy rzut oka dłoń nie różni się od innych.

 Flexy-Hand - najbardziej realistycznie wyglądająca proteza ręki1

Flexy-Hand jest całkowicie Open Source na licencji niekomercyjnej.  Powinno to dać szanse projektantom idealnie dostosować rękę dla tego, kto jej potrzebuje. Pozwoli to również na udoskonalenie ścięgien. Autor jest wielkim zwolennikiem Open Source i szczerze nienawidzi obecnego modelu patentowego, uważa, że wstrzymuje innowacje. Tutaj link do Thingiverse do pobrania projektu.

Źródło: 3dprint

 

 

Powrót na górę