GOLIAT – metalowy ekstruder polskiej produkcji do drukarek 3D

GOLIAT – metalowy ekstruder polskiej produkcji do drukarek 3D

Na Indiegogo 29 lipca pojawił się wykonany w całości z aluminium ekstruder do drukarek 3D. Jest to polski projekt Janusza Wójcika i Pawła Rokity, odpowiedzialnych za organizację „Dni Druku 3D w Kielcach”.

Są to osoby mocno rozpoznawalne w branży, którzy intensywnie angażują się w działalność związaną z drukowaniem przestrzennym w Polsce, prowadzą m.in. Stowarzyszenie Naukowo- Techniczne FabLab Kielce. Temat drukowania 3D tak mocno ich pochłonął, że postanowili spróbować swoich sił w tworzeniu profesjonalnych ekstruderów do drukarek 3D.

GOLIAT – metalowy ekstruder do drukarek 3D polskiej produkcji-2

Ekstruder to jeden z najważniejszych elementów drukarki 3D, ma on bezpośredni wpływ na możliwość i jakość wydruków. Bardzo popularne są drukowane ekstrudery z tworzywa sztucznego np. ABS lub PLA, ale niestety w wielu przypadkach nie są dostatecznie dobre i wytrzymałe, aby sprostać nowym materiałom do druku z jakimi możemy się ostatnio spotkać.

Konstruktorzy Goliata zaprojektowali w całości aluminiowy, tworzony przy użyciu maszyn CNC ekstruder, który jak twierdzą, przepracował już setki godzin na różnych drukarkach i ciągle był udoskonalany, aby uzyskać jak najlepszą jakość wydruków.

GOLIAT – metalowy ekstruder do drukarek 3D polskiej produkcji-4

Ekstrudery Goliat mogą być użyte do montażu w nowych drukarkach 3D, jak również w tych które zostały już wcześniej wykonane i są eksploatowane. Pasuje do modeli RepRap Prusa Mendel Max i wielu innych.

Dane techniczne:

  • bezpośrednio mocowany do silnika w obudowie Nema 17
  • do pracy z filamentem 1,75 mm  i 3 mm
  • współpracuje z radełkiem MK7 i TG7
  • w całości wykonany z wysokogatunkowego aluminium
  • dostępna wersja z mocowaniem j-head oraz do Bowdena
  • miejsce na zamocowanie wentylatora 40 mm x 40 mm
  • goliat jest już wstępnie złożony
  • waga ekstrudera to 100g

GOLIAT – metalowy ekstruder do drukarek 3D polskiej produkcji-5

GOLIAT – metalowy ekstruder do drukarek 3D polskiej produkcji-7

Ekstruder Goliat to zdecydowany przemyślany projekt, który może być przydatny dla osób, którzy chcą intensywnie eksploatować swoją drukarkę 3D. Goliat dzięki swoim parametrom i trwałym materiałom przybliża domowe drukarki 3D do rozwiązań znanych z  profesjonalnych drukarek przestrzennych.

Zadowolenie z dobrze wykonanego produktu wzmacnia fakt, że został on zaprojektowany przez rodaków.  Zespół chce zebrać 3 tysiące dolarów, aby rozpocząć produkcje ekstrudera w nowym miejscu, wyposażonym w wysokiej klasy maszyny CNC. Kampania na Indiegogo kończy się 7 września.

Powrót na górę