Porównanie protezy za 42 tys.$ z wydrukowaną na drukarce 3D za 50 $!

Porównanie protezy za 42 tys.$ z wydrukowaną na drukarce 3D za 50 $!

53-letni Jose Delgado Jr. urodził się bez lewej ręki i miał w swoim życiu już wiele urządzeń protetycznych. Od zeszłego roku używał protezy o wartości 42 tys. dolarów. Myoelectric to urządzenie, które przesyłało sygnał z mięśni w przedramieniu do mechanizmu w palcach, aby móc otwierać i zamykać dłoń.

Porównanie protezy za 42 tys. $ z wydrukowaną na drukarce 3D za 50 $! (2)

Jeremy Simon z 3DUniverse postanowił na drukarce 3D wydrukować protezę ręki z projektu open source. Przykład takiej dłoni opisywaliśmy już podczas protezy Robohand. Przy tym projekcie pracowało ponad 200 osób z całego świata, ale efekt jest niesamowity. Stworzyli oni uniwersalną i praktyczną protezę ręki, której koszt nie przekracza 50 dolarów.
Przeliczając, za cenę jednej myoelectric można wydrukować, aż 840 protez z projektu open source.

Wydrukowana proteza posiada szereg linek biegnących wzdłuż każdego palca i spotykających się w górnej części protezy. Naprężenie powodowane zginaniem nadgarstka w dół o 20-30 stopni sprawia, że wszystkie palce zginają się do wewnątrz, tuż po zwolnieniu naprężenia wszystkie palce wracają do normalnej pozycji.

Porównanie protezy za 42 tys. $ z wydrukowaną na drukarce 3D za 50 $!

Jose Delgado miał okazję wypróbować obydwie protezy i stwierdził, że ta wydrukowana za 50 dolarów jest dla niego korzystniejsza. Ma lepszą chwytliwość, a w związku z tym jest bardziej praktyczna w codziennym życiu.

Na filmie rzucił mi się w oczy jeden mankament, a mianowicie kolor protezy. Ta za 42 tys $ ma kolor cielisty, w związku z tym na pierwszy rzut oka nie widać, że dana osoba ma protezę. Myślę jednak, że to nie jest dużym problemem, ponieważ w sprzedaży dostępnych jest coraz więcej kolorów materiału do druku.

Proteza została wydrukowana z ABS, w przypadku złamania jej części można po prostu ją dodrukować. Simon poinformował też, że pracuje nad wydrukowaniem ręki z bardziej wytrzymałego materiału – nylonu.

Ta historia idealnie obrazuje możliwości druku 3D w medycynie.
Ostatnio została również wydrukowana proteza, która idealnie imituje ludzką dłoń. Flexy-Hand składa się z elastycznego włókna oraz elastycznych zawiasów, które zostały wydrukowane na raz co umożliwia montaż bez konieczności stosowania narzędzi.

Źródło: 3duniverse.org

 

Powrót na górę