Raport trendów drukowania 3D

Raport trendów drukowania 3D

3D Hubs przedstawia szczegółowy raport dotyczący drukowania przestrzennego. Z raportu można się dowiedzieć, które drukarki w społeczności portalu są używane najczęściej, jakie przedmioty i z jakich materiałów drukowane są w największej ilości.

3D Hubs – platforma zrzeszająca społeczność posiadającą drukarki 3D z ludźmi, którzy chcą coś wydrukować. Dzięki przejrzystej mapce, można sprawdzić, czy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się jakieś urządzenie drukujące przestrzennie, a następnie zlecić wydruk i odebrać we wskazanym miejscu.

Zespół przez ostatnie pół roku zbierał informacje z zakresu rynku drukarek 3D, dzięki ponad 1100 zarejestrowanych drukarek 3D w bazie oraz setkom zleceń dotyczących drukowanych przedmiotów, mogli przedstawić poniższy raport.

Największy rynek znajduje się w Europie i Stanach Zjednoczonych i nie wygląda na to, aby w najbliższym czasie ta tendencja uległa zmianie.

Popularność Drukarek 3D:

Dwaj najistotniejsi rywale w sprzedaży drukarek to Makerbot i Ultimaker. Tylko te dwie firmy pokrywają aż 40,4% platformy 3dhubs. Zwraca również uwagę fakt, że Makerbot jest bardziej popularny za oceanem, natomiast Ultimaker częściej trafia na biurka Europejczyków. RepRap uplasował się na trzecim miejscu z wynikiem 11%.Raport trendów drukowania 3D

Raport trendów drukowania 3D1

Kategorie drukowania:

Jak widzimy na poniższym wykresie, najwięcej zleceń dotyczy prototypów, na drugim miejscu różnego rodzaju modele w zmniejszonej skali, kolejno gadżety, prezenty i akcesoria do telefonów.

Raport trendów drukowa4nia 3D

Kolor:

Platforma przedstawiła również raport dotyczący najbardziej popularnych kolorów. Na pierwszym miejscu wybierane są wydruki w białym kolorze (ponad 15%) tuż za nim znajduje się niebieski (ponad 14%), następnie czerwony, zielony, czarny o porównywalnie wysokich wynikach. Pozostała paleta kolorów stanowi nieco ponad ¼ wszystkich wydruków.

Raport trendów drukowania 3D3

 

Materiały:

Jeśli chodzi o materiały bezapelacyjnie wygrywają wydruku z ABS i PLA. Na kolejnych miejscach choć drastycznie mniejsze zainteresowanie dotyczy nylonu, drewna oraz wydruków z elastycznego materiału FlexPLA.

Raport trendów drukowania 3D2

Raport jest sporządzony na przykładzie jednej firmy, jednak myślę, że w jakimś stopniu odzwierciedla globalne tendencje dotyczące drukowania 3D. Jeśli znacie jakieś inne raporty dotyczący sprzedaży drukarek bądź zamawianych modeli w Polsce i na świecie, warto się z nimi zapoznać.

Powrót na górę