TOP10 Najbardziej zaskakujących rzeczy wydrukowanych na drukarce 3D

TOP10 Najbardziej zaskakujących rzeczy wydrukowanych na drukarce 3D

RANKING 10 najbardziej zaskakujących rzeczy wydrukowanych na drukarkach 3D

TOP10-slid

Wiele czytam o druku przestrzennym i trzeba powiedzieć, że niektóre przedmioty przewijają się dosyć często w projektach np. wazony, obudowy do telefonów, gadżety do domu itp. Jednak od czasu do czasu pojawiają się takie projekty, które zaskakują i utwierdzają w przekonaniu, że wyobraźnia ludzka nie ma absolutnie żadnych granic. Jedne z tych przedmiotów są naprawdę imponujące i mogące zrewolucjonizować dotychczasowy przemysł. Inne po zobaczeniu wprawiają w osłupienie  i zastanawiamy się jakim cudem ktoś wpadł na pomysł wydrukowania czegoś takiego?  Warto żeby każdy poznał te najciekawsze wydruki, dlatego stworzyliśmy ranking 10 najbardziej zaskakujących i jednocześnie unikalnych rzeczy wydrukowanych na drukarce 3D.

Miejsce 10

Strój kąpielowy o nazwie N12, który został wydrukowany metodą SLS nylonem 12. Dzięki elastycznym właściwościom nylonu, można wyginać wydrukowany przedmiot bez jego złamania, nawet gdy powierzchnia jest bardzo cienka.

Bikini N12-4
fot. continuumfashion.com

Miejsce 9

Domy wydrukowane w 24 godziny bez konieczności łączenia elementów. Dysza drukarki 3D „wypluwa” beton warstwami tworząc puste bloki ścian, które następnie uzupełnia wzorem przypominającym kratownicę, co daje większą sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji. Pracownicy dodatkowo montują jedynie drzwi i okna. Contour Crafting potrafi wygenerować całe osiedla domów mieszkalnych za ułamek kosztów i czasu budowy standardowych budynków.

dom z drukarki 3D-slider
fot. businessinsider

Miejsce 8

Chiński projektant wykorzystuje druk 3D do przekształcenia prochów zmarłej osoby w figurkę 3D.

rzeźba wykonana z prochów-2
fot. uwofo

Miejsce 7

Ekologiczny samochód Urbee z silnikiem zasilanym etanolem, aby nie wytwarzać zbędnych zanieczyszczeń. Do produkcji samochodu zespół używa materiałów, które mogą być ponownie wykorzystane, a przy tym są wytrzymałe i łatwe w naprawie. Konstruktorzy starają się zmniejszyć zużycie energii poprzez zmniejszenie oporu powietrza, ma temu służyć aerodynamiczny kształt samochodu, a także zminimalizowanie współczynnika oporu toczenia poprzez napompowanie opon do wysokiego ciśnienia i wybranie ich odpowiedniego profilu.

Ekologiczny samochód Urbee0
fot. urbee

 

Miejsce 6

Model płodu – tak to nie żart. Japończycy wpadli na pomysł drukowania nienarodzonego dziecka. Myślę, że gdyby ranking dotyczył najdziwniejszej rzeczy to wydrukowany ludzki płód znalazłby się zdecydowanie na pierwszym miejscu. Technologia modelowania o nazwie Bio-Texture , konwertuje dane MRI w trójwymiarowy obraz . Podczas drukowania używa się dwóch różnych żywic o innych kolorach. Kolor kremowy przedstawia płód, a to co go otacza ma imitować wody płodowe matki.

Model płodu – Japonia wciąż szokuje-1
 fot. mashable

Miejsce 5

InMoov to pierwszy naturalnej wielkości humanoidalny ruchomy robot. Całość została zaprojektowana za pomocą programu Blender, a wszystkie potrzebne do wydruku pliki można pobrać za darmo z thingiverse. Każdy kto posiada drukarkę 3d może do woli ściągać i drukować potrzebne elementy do budowy robota InMoov. Licencja zakazuje jedynie komercyjnego użycia elementów.

InMoov-niesamowity robot - 1
 fot. InMoov

Miejsce 4

Protezy – dzięki innowacyjnym pomysłom, osoby, które straciły pewną część ciała mogą ją odzyskać dzięki drukowi 3D. Szerokie rozwiązania w wielu dziedzinach protetyki sprawiły, że druk 3D na dobre zrewolucjonizował i odmienił świat medycyny w tym zakresie. Doczekaliśmy się protez rąk, stóp, uszu, części kręgosłupa, a nawet oczu!

Flexy-Hand - najbardziej realistycznie wyglądająca proteza ręki2
fot. 3dprint

Miejsce 3

Drukowane jedzenie, teraz jest możliwe drukować wiele z artykułów spożywczych, ciekawe czy pewnego dnia na dobre zagości zapytanie w restauracji: smażone czy drukowane?

Drukowane jedzienie - coraz bardziej w modzie-4
fot. dezeen

Miejsce 2

W zeszłym roku firma LUXeXceL wydrukowała okulary i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby była mowa o samych oprawkach, jednak ona na tym nie zakończyła, okulary wydrukowała wraz z soczewkami!

Okulary wydrukowane 3D razem z soczewkami-4
fot. luxexcel

Miejsce 1

Miejsce zdecydowanie pierwsze wędruje do firmy Organovo, która stworzyła urządzenie drukujące LUDZKIE TKANKI. Biodrukarka umożliwia budowę tkanki warstwa po warstwie, zapewniając, że każda z nich zawiera odpowiedni typ komórki i ma wymiary, które w przybliżeniu odpowiadają rodzimej tkance. Urządzenie może wydrukować ludzką wątrobę, kość, naczynia krwionośne, mięśnie szkieletowe oraz drogi oddechowe. Jest to nasz zdecydowany faworyt, gdyż każdego dnia umierają setki, a może nawet tysiące osób czekając na przeszczep. Organovo dzięki swoim badaniom może na dobre zmienić branże medyczną i dokonać przełomów, które przez tak wiele tysięcy lat nie były możliwe.

watroba
fot. organovo

 

Ciekawi jesteśmy, który wydrukowany przedmiot zrobił na Was największe wrażenie.

Powrót na górę