Wydrukowana lustrzanka OpenReflex – open source

Wydrukowana lustrzanka OpenReflex – open source

Na stronie intructables użytkownik Bozardeux (Léo Marius) złożył aparat z części wydrukowanych w 3D, który posiada wszystkie niezbędne funkcje umożliwiające robienie zdjęć.

OpenReflex -1

OpenReflex jest to aparat analogowy z wizjerem lustrzanym oraz mechaniczną migawką o stałym czasie 1/60 s, taki czas otwarcia migawki jest dostępny w normalnych aparatach na rynku.

OpenReflex -2

Wszystkie elementy zostały wydrukowane na drukarce 3D RepRap-like, z wykorzystaniem materiału ABS, bez używania materiałów podporowych. Cały druk nie zajął więcej niż 15 godzin, a złożenie wydrukowanych części zajęło godzinę. Autor podpowiada, że warto drukować części oddzielnie w celu uproszczenia budowy oraz ewentualnych modyfikacji.

OpenReflex -6

OpenReflex ma pojemnik na film, migawkę i wizjer. Użyty film światłoczuły jest standardowych rozmiarów 35mm, a mechaniczna migawka wyzwalana (poruszana) palcem da czas naświetlenia ok. 1/60 s . Wizjer pozwala przez zamontowany obiektyw zrobić podgląd fotografowanej sceny i ustawić ostrość.

OpenReflex -3

Do wydrukowania i złożenia aparatu potrzeba: noża do cięcia winylu, wkrętarkę, parę śrub i nakrętek, no i oczywiście drukarkę 3D. Poniżej zdjęcia instruktażowe jak załadować film światłoczuły do aparatu:

OpenReflex -7

OpenReflex -8

OpenReflex -9

OpenReflex -10

Aparat jest w pełni funkcjonalny, a zdjęcia wychodzą naprawdę dobrze, jak z prawdziwego analoga.

OpenReflex -12

OpenReflex -11

OpenReflex -13

OpenReflex obecnie ma ręcznie przesuwaną migawką, ale Bozardeux planuje dodać migawkę sterowaną z Arduino, co da możliwość zmierzenia i ustawienia czasu otwarcia migawki. Autor zachęca wszystkich do robienia kopii i poprawiania wyglądu aparatu.

Na poniższym wideo migawka aparatu OpenReflex w akcji:


Pliki STL i reszta instrukcji tutaj.

Powrót na górę