CanAirlO: monitorowanie jakości powietrza DIY

CanAirlO: monitorowanie jakości powietrza DIY

Zanieczyszczenie powietrza w obecnym czasie jest główną przyczyną problemów zdrowotnych na świecie. 91% populacji świata żyje w miejscach, gdzie jakość powietrza przekracza limity ustalone przez Światową Organizację Zdrowia.

Opracowane przez dwóch Kolumbijczyków Alvaro Benegas i Daniela Bernala w Bogocie urządzenie o nazwie CanAirlO jest niedrogim na swoje możliwości projektem Open Source do monitorowania jakości powietrza, które umożliwia obywatelom śledzenie, rejestrowanie i udostępnianie informacji dotyczących zanieczyszczenia powietrza w ich lokalnym środowisku. Monitoring powietrza jest zazwyczaj oficjalnie zarządzany przez władze cywilne lub miejskie za pomocą kilku dużych stacji monitoringu powietrza, wykorzystujących tradycyjne czujniki w wybranych lokalizacjach. Rozwiązania te są bardzo drogie, a raportowanie stanu powietrza jest ograniczone do zaledwie kilku miejsc.

Elektronika i wyświetlacz schowane w drukowanej 3D lub wycinanej laserowo obudowie

Dzięki CanAirlO każdy obywatel może zbudować urządzenie w ciągu kilku godzin i wdrożyć go jako stację mobilną lub stacjonarną, która monitoruje jakość powietrza – wartości PM 1, 2,5 i 10 na poziomie lokalnym, aby bezpośrednio zidentyfikować lub potwierdzić źródła zanieczyszczenia i stwierdzić, gdzie powietrze jest bezpieczne.

CanAirlO może być używany do monitorowania mobilnego za pomocą aplikacji, telefonu komórkowego i bluetooth lub monitorowania statycznego za pomocą sieci WiFi. Dzięki chmurze, dane mogą być udostępniane publicznie, a obywatele mogą śledzić jakość powietrza w wielu obszarach za pomocą aplikacji. Im więcej takich urządzeń, tym większa liczba danych z mniejszych obszarów. Właśnie takie tanie i skuteczne rozwiązania mogą wypełnić luki w tradycyjnym monitorowaniu jakości powietrza.

Interfejs aplikacji mobilnej do monitorowania jakości powietrza

CanAirO w Bogocie pomógł potwierdzić, że istniejący transport publiczny w postaci autobusów, jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w mieście, oraz że jakość powietrza była dziesięć razy gorsza podczas podróży tymi autobusami. Informacje te po naciskach mieszkańców zmusiły władze państwowe do przyjęcia nowych autobusów i zmniejszonej emisji.

Wersja statyczna aplikacji do monitorowania jakości powietrza

Chociaż CanAirlO nie jest tak dokładny jak profesjonalny sprzęt do analizy składu i jakości powietrza, to zapewnia informacje wystarczająco dokładne, aby śledzić trendy i zmiany jakości powietrza w dowolnym miejscu przez każdego. Tego rozwiązania można używać podczas spaceru lub biegania, na rowerze, samochodzie czy też po prostu w domu lub swoim miejscu pracy.

CanAirlO to projekt Open Source, dlatego cały projekt jest dostępny dla wszystkich za darmo.

Co musisz kupić

  • Wyświetlacz LCD 1.14 cala z płytką sterowania – ok 45 zł
  • Laserowy czujnik jakości powietrza – Panasonic SN-GCJA5 – ok 110 zł
  • Czujnik temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza – Bosch BME680 – 50 zł
  • Przetwornica DC-DC – ok 5zł
  • Bateria LIPO 3.7V 500mAh – ok 20zł

Dodatkowo potrzebna będzie drukowana 3D obudowa składająca się z dwóch części. Wszystkie potrzebne pliki STL znajdują się na thingiverse.com. Zespół CanAirlO do druku obudowy użył materiału PLA.

Obudowa i zaślepka do schowania elektroniki z wyświetlaczem

 

Na portalu Youtube zorganizowano warsztaty dotyczące budowy modułu czujnika stanu powietrza, pomysłodawcy starają się dotrzeć do społeczności i osób na całym świecie wzmacniając ich pozycję. Założyciele uważają, że takie projekty obywatelskie mają kluczowe znaczenie dla niezależnego sprawdzania i rozwiązywania problemu zanieczyszczenia powietrza na całym świecie.

Źródło: github.com

Powrót na górę