Druk 3D obniża koszty wytworzenia ortez

Druk 3D obniża koszty wytworzenia ortez

Orteza stabilizuje stawy i jest alternatywą gipsu. Znamy już pomysł z wykorzystaniem druku 3D zastępujący gips, wszystkim znany Cortex i jego późniejszą, udoskonaloną wersję . Dziś druk 3D umożliwia również zastąpienie ortezy wytwarzanej standardowo.

Druk 3D obniża koszty wytworzenia ortez33

Orteza ma za zadanie usztywnić miejsca na naszym ciele, które doznały urazu. Rozróżnić można rodzaje ortez: sztywne, półsztywne i miękkie/elastyczne.  Orteza jest bardzo praktyczna np. podczas leczenia wad kręgosłupa, gdzie pacjent zakłada tzw. gorset ortopedyczny. CRP Grupa i MHOX we współpracy z lekarzami opracowują ortezę, która będzie całkowicie dopasowana do każdego pacjenta. Dziś na ogół dostępne są w tradycyjnych rozmiarach (XS, S, M, L, XL, XXL).

Druk 3D obniża koszty wytworzenia ortez3

 

Produkcja składa się z trzech etapów:

– skanowanie 3D kończyny pacjenta
– projektowanie modelu 3D ortezy
– wytwarzania ortezy za pomocą drukowania 3D

Druk 3D obniża koszty wytworzenia ortez2

Ta metoda pozwoli na wytworzenie dopasowanej ortezy dla każdego pacjenta, przy możliwości podziału na sztywną i elastyczną formę. Główny materiał to baza z poliamidu oraz włókna szklanego, cechy tego materiału nadają się do tego typu zastosowań ponieważ wykazują wysoką wytrzymałość, mają stosunkowo dużą elastyczność oraz są odporne na wilgoć.

Dzięki skanowaniu i drukowi 3D można o wiele zmniejszyć czas i koszt potrzebny do wytworzenia indywidualnej ortezy. W kwietniu zostały przeprowadzone pierwsze badania ortezy stawu ręki oraz stopy, ich wyniki były pomyśle, co dobrze wróży na rozwinięcie wykorzystania druku 3D w ortopedii.
Druk 3D obniża koszty wytworzenia ortez5

Źródło: 3ders

Powrót na górę