Handie – drukowana proteza sterowana smartfonem

Handie – drukowana proteza sterowana smartfonem

Na konferencji Maker Faire w Tokio, zaprezentowano projekt Handie. Jest to drukowana proteza ręki, która oferuje duży stopień sprawności dla osób z amputowaną kończyną. Protezy tego typu mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

handie-1

Protezę Handie można wykonać w przystępnej cenie – mniejszej niż 1300zł.

Za pomocą drukarki 3D, kontrolera w formie smartfonu i specjalnie dostosowanego mechanizmu zginania palców, zespół stworzył sprawną protezę.

handie-2

Zastosowanie druku 3D przez zespół przyniosło wiele korzyści w postaci niższej ceny, a także łatwości modyfikowania i odtwarzania poszczególnych elementów ręki. Autorzy pomysłu opracowali mechanizm zginania palców, gdzie jedno serwo porusza palcem złożonym z trzech przegubów, który swój ruch uzależnia od kształtu chwytanego przedmiotu.

W projekcie wykorzystano czujnik EMG ( Sygnały EMG to niewielkie potencjały, zwane też miopotencjałami, pojawiające się na powierzchni skóry człowieka podczas pracy mięśni). Standardowo produkowane protezy potrzebują specjalnego mikrokontrolera do obliczeń,  w tym projekcie interpretacją sygnałów EMG zajmuje się smartfon, rejestruje EMG, a następnie wysyła sygnał sterujący serwami do protezy.

Zespół pracuje nad tym projektem od czasów studiów. Dalej chcą rozwijać projekt, gdzie zwiększą siłę uścisku dłoni, zmniejszą rozmiary czujnika EMG i system będzie działał w zupełności bezprzewodowo.

źródło: www.engadget.com

Powrót na górę