IJP – Ink Jet Printing

IJP – Ink Jet Printing

IJP – Ink Jet Printing to technologia należąca do metod RP (Rapid Prototyping), która dobrze odwzorowuje powierzchnię i odznacza się bardzo dobrą rozdzielczością wydruku.  Na warstwę nanosi się nie tylko materiał roboczy ( tworzywo termoplastyczne ), ale także substancję wspomagającą tzw. podporową ( wosk ), gwarantującą stabilność bryły podczas drukowania.

IJP - Ink Jet Printing

Oba materiały utrzymywane są w stanie ciekłym wewnątrz dwóch ogrzewanych zbiorników. Materiały następnie doprowadzane są do głowic drukujących, poruszających się w płaszczyźnie XY, które rozdrabniają podawane materiały na niewielkie krople. Po naniesieniu na warstwę są gwałtownie schładzane i twardnieją.

Po utworzeniu całej warstwy, przesuwa się nad nią głowica wyrównująca, której zadaniem jest utrzymać założoną grubość warstwy, następnie podnośnik obniża platformę i cykl się powtarza. Po wykonaniu serii warstw otrzymuje się  model, który jest gotowy zaraz po oczyszczeniu z warstwy podporowej.

Najbardziej powszechnym stosowaniem drukarek Ink Jet jest budowa prototypów, stosowane są także we wzornictwie, designie, projektach biżuterii,  urządzeń medycznych i produktów wysokiej dokładności.

Firma 3D Systems opracowała w swoich maszynach o nazwie ThermoJet Modeler, technologię MultiJet Modeling (MJM), która wykorzystuje kilkaset dysz, aby umożliwić szybszy czas budowy elementu.

thermojet-mjm-technology

 

Powrót na górę