Konkurs MOST 3D WANTED 2017

Konkurs MOST 3D WANTED 2017

Konkurs Most 3D Wanted jest organizowany w tym roku po raz drugi przez Koło Naukowe Młodych Mostowców Politechniki Gdańskiej i jest pierwszym takim przedsięwzięciem na świecie. Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie konstrukcji mostowej, która zostanie wydrukowana w technologii druku 3D i poddana obciążeniu w laboratorium na terenie Politechniki Gdańskiej. Zwycięży model, który przeniesie największą siłę w momencie ugięcia konstrukcji o 20 mm lub zniszczenia konstrukcji w stosunku do całkowitej masy konstrukcji po sklejeniu.

Most 3D Wanted-3
Model mostu podczas badania na maszynie wytrzymałościowej

Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się w dniach 24-25 maja i będzie towarzyszyła mającemu miejsce w tym czasie na Politechnice Gdańskiej Bałtyckiemu Festiwalowi Nauki.
W konkursie wystartuje 12 drużyn z całej Polski, w których skład wchodzi po dwóch studentów kierunków technicznych.

Konkurs przebiega dwuetapowo: w I etapie drużyny stworzyły projekt, który następnie został zweryfikowany i oceniony przez komisję składająca się z pracowników naukowych Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Modele wszystkich zakwalifikowanych drużyn zostaną wydrukowane wcześniej i wysterują w II etapie konkursu. Pierwszego dnia odbędzie się sklejanie modeli na Dziedzińcu Gmachu Głównego PG. Natomiast drugi dzień rozpocznie się od seminarium na którym przedstawią swoje prezentacje sponsorzy oraz partnerzy konkursu, a następnie uczestnicy przejdą do laboratorium gdzie zostaną obciążone ich modele. Tego samego dnia odbędzie się również ogłoszenie konkursu oraz wręczenie nagród, które stanowią sprzęty elektroniczne w puli ok. 5000 zł.

Most 3D Wanted-2
Zespoły klejące części mostów na poprzedniej edycji konkursu

Sam model może mieć najróżniejszą postać, jedynym wymogiem jest to, aby był to obiekt mostowy, jednoprzęsłowy, swobodnie podparty. Konstrukcja musi mieć 50 cm rozpiętości i umożliwiać przejazd pojazdu o wymiarach 6×8 cm. Nietypowe rozwiązanie, jakim jest druk 3D, narzuca w pewnym stopniu sposób wykonania konstrukcji. W związku z ograniczonymi wymiarami przestrzeni roboczej dostępnej drukarki (20x20x15 cm), konstrukcja musi być podzielona na mniejsze elementy, które następnie uczestnicy połączą za pomocą kleju szybkoschnącego lub łączników zaprojektowanych przez siebie i również wydrukowanych.

Most 3D Wanted-5
Modele mostów z poprzedniej edycji 3D Most Wanted

Poważnym ograniczeniem jest również dokładność wydruku, przez co minimalna grubość elementu w dowolnym kierunku została ustalona na 4 mm. Dodatkowo w tym roku został zmieniony stopień wypełnienia drukowanych modeli, w I edycji wynosił on 100%, natomiast w tegorocznej drużyny mogą wybrać pomiędzy 30 i 50% wypełnienia. Modele zostaną wydrukowane z biodegradowalnego plastiku na drukarkach firmy ZMorph.

Most 3D Wanted-4
Uczestnicy poprzedniej edycji 3D Most Wanted

Organizatorzy chcą pokazać, że warto dążyć do wykorzystania innowacyjnych technologii w budownictwie, a łączenie różnych rozwiązań często może przynieść ciekawe efekty.

Poniżej film z I edycji konkursu:

Więcej informacji znajdziesz na facebooku wydarzenia.

Źródło: materiał prasowy

Powrót na górę