MMX Novogen – urządzenie drukujące ludzkie tkanki

MMX Novogen – urządzenie drukujące ludzkie tkanki

Dziś artykuł o firmie Organovo z Kalifornii, która zajęła się opracowaniem komercyjnej biodrukarki o  nazwie MMX Novogen. Firma projektuje i tworzy ludzkie tkanki za pomocą autorskiej trójwymiarowej biodrukarki, celem jest drukowanie żywych tkanek ludzkich, które będę w pełni funkcjonalne, tak jak naturalne tkanki. Umożliwiać to będzie między innymi:

  • przy współpracy z firmami biofarmaceutycznymi oraz akademickimi centrami medycznymi możliwe będzie projektowanie, tworzenie i sprawdzanie poprawności modelowania chorób i toksykologii w tkankach in vitro
  • możliwość przetestowania leków na ludzkich tkankach przed podaniem leku żywej osobie, stosując połączenie pomiędzy badaniami przedklinicznymi, a klinicznymi
  • tworzenie trójwymiarowych tkanek, które mogą być wszczepione lub dostarczane do organizmu ludzkiego w celu naprawy lub wymiany uszkodzonych lub chorych tkanek

Jak widzimy zastosowania biodrukarki są bardzo rozległe i mogą być przełomowe w świecie medycyny. Założycielem firmy jest profesor Gabor Forgács z Uniwersytet Missouri w Columbii, biofizyk z doświadczenia i zamiłowania.

Naukowcy pracują, aby budować ludzkie tkanki do leczenia chirurgicznego i przeszczepów. Stosowanie u pacjenta jego własnych komórek może pozwolić uniknąć odrzucenia przeszczepu.

Jak wygląda proces drukowania tkanek?

Po ustaloniu już wzoru tkanki, pierwszym krokiem jest opracowanie protokołów bioprocesowych wymaganych do wygenerowania wielokomórkowych-bloków, nazywanych również bio-tuszem z komórek, które będą używane do budowy tkanki docelowej.

Bio-tusz jest następnie dozowany za pomocą drukarki trójwymiarowej, stosując technologię nakładania warstwa po warstwie. Tkanki mogą posiadać różne kształty i wielkości, są budowane pionowo do osiągnięcia trójwymiarowości lub jako wypełniacze do tworzenia kanałów lub pustych przestrzeni w obrębie tkanki. Hydrożel jest wykorzystywany jako podpora do stworzenia jednolitej konstrukcji.

Bioprinting umożliwia budowę tkanki warstwa po warstwie, zapewniając, że każda z nich zawiera odpowiedni typ komórki i ma wymiary, które w przybliżeniu odpowiadają rodzimej tkance. Poniżej kilka przykładów wydrukowanych ludzkich tkanek:

 

WĄTROBA

MMX Novogen - urządzenie drukujące ludzkie tkanki-watroba

 

KOŚCI

MMX Novogen - urządzenie drukujące ludzkie tkanki

 

NACZYNIA KRWIONOŚNE

MMX Novogen - urządzenie drukujące ludzkie tkanki0

 

DROGI ODDECHOWE

MMX Novogen - urządzenie drukujące ludzkie tkanki3

 

MIĘŚNIE SZKIELETOWE

MMX Novogen - urządzenie drukujące ludzkie tkanki6

Pełne informacje o firmie możecie znaleźć na oficjalnej stronie firmy – www.organovo.com

Powrót na górę