Opracowano odnawialny filament na bazie soi

Opracowano odnawialny filament na bazie soi

Grupa studentów z Uniwersytetu Purdue w Stanach Zjednoczonych stworzyła odnawialny i podlegający recyklingowi filament do drukowania 3D na bazie soi.

Studenci opracowali filament na bazie soi

Nowy materiał o nazwie FilaSoy został stworzony przez zespół Innovations S3D. W zespole znalazł się Carmen Valverde-Paniagua studiujący inżynierie mechaniczną, Raley Devlin specjalizujący się w inżynierii chemicznej oraz Yanssen Tandy również student inżynierii chemicznej.

FilaSoy to specjalny rodzaj tworzywa termoplastycznego, który topi się przy 220/230 ° C. Wytworzony z polilaktydu (PLA), który pozyskiwany jest ze skrobi kukurydzianej, korzeni tapioki oraz trzciny cukrowej. Filasoy zachowuje podobne właściwości co PLA, jednak zawiera dodatek specjalnego składnika sojowego. FilaSoy ma w sobie około 20-25% materiałów na bazie soi, reszta to granulat polilaktydowy.

Studenci opracowali filament na bazie soi1

Główną funkcją dodania soi do PLA, to obniżenie kruchości przy ponownym przetwarzaniu tego materiału, bo jak wiadomo tworzywa sztuczne poddane ponownie procesowi mielenia i ekstruzji tracą swoje właściwości mechaniczne. Wyższy moduł Younga niż w przypadku zwykłego PLA zapewnia większą odporność na odkształcanie. FilaSoy zawiera również właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki temu może być wykorzystany do produkcji zabawek.

Zespół chce oferować alternatywne materiały do popularnych dzisiaj nieodnawialnych filamentów z tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej.

Powrót na górę