Optymalizacja projektów STL w przeglądarce

Optymalizacja projektów STL w przeglądarce

Każdy kto pracował przy większych projektach do wydruku składających się z dużej ilości części wie, że druk 3D może być czasochłonny i trwać całymi godzinami.

Optymalizacja projektów STL w przeglądarce-1
Optymalizacja projektu STL

 

Prof. Krishnan Suresh i jego zespół z Uniwersytetu Wisconsin udostępnili bardzo przydatne oprogramowanie, które znacząco zmniejsza czas i koszty drukowania przez optymalizację projektu STL w chmurze. Ten przydatny program pozwala łatwo optymalizować wielkość i kształt plików STL bez utraty ich wytrzymałości i funkcjonalności. Metoda ta polega na wydajnej analizie elementów pod kątem możliwości usunięcia zbędnego materiału z projektu przed drukowaniem.

Wystarczy załadować plik STL na stronę i dostosować ustawienia, po czym oprogramowanie bardzo łatwo i szybko zmodyfikuje projekt do optymalnego kształtu. Można dołożyć dodatkowe ograniczenia symetrii, aby program wiedział, które parametry są ważne dla użytkownika. Ostateczny projekt często obliczany jest w mniej niż minutę i może być zapisany w standardowym formacie STL do druku 3D.

 

Optymalizacja projektów STL w przeglądarce-2
Widok programu w przeglądarce z załadowanym projektem STL

 

Do tej pory obliczenia wytrzymałościowe prowadzące do optymalizacji geometrii można było wykonywać w zaawansowanych programach typu ANSYS lub pakietów wbudowanych w programy do projektowania np. SolidWorks. Teraz bezpośrednio przez przeglądarkę można optymalizować bezpośrednio swoje pliki STL. Narzędzie znajdziemy pod tym linkiem. Stronę obsługuje większość przeglądarek, w tym Firefox, Chrome, Opera, Internet Explorer (częściowe wsparcie) i Safari ( z włączonym WebGL).

Poniżej trochę krótkich wideo tutoriali na początek przygody z oprogramowaniem, myślę że warto od tego zacząć i zobaczyć wszystkie możliwości.źródło: 3ders.org  &  cloudtopopt.com

Powrót na górę