Paraolimpiada w Soczi i druk 3D

Paraolimpiada w Soczi i druk 3D

Paraolimpiada w Soczi i druk 3D4

Od piątku pewnie większość z Was siedzi przed telewizorem i uważnie śledzi losy wybitnych sportowców na olimpiadzie w Soczi.

Nic dziwnego, każda olimpiada to szczególne wydarzenie i mocno trzymam kciuki za biało-czerwonych. Temat strony poświęcony drukowi 3D na pozór nie łączy się w jakiś szczególny sposób ze sportem, nic bardziej mylnego. Wcześniej pojawiło się już kilka koncepcji jak druk 3D może przydawać się sportowcom. Dziś przedstawię ciekawy sprzęt zaprojektowanym specjalnie dla Martina Fleig niemieckiego biathlonisty biorącego udział w Paraolimpiadzie. Jak podaje niezawodna Wikipedia biathlon to sport zimowy łączący biegi narciarskie ze strzelectwem. Dzięki naukowcom z Instytutu mechaniki materiałowej we Fraunhofer, którzy opracowali specjalny pojazd, Martin ma zoptymalizowane i całkowicie dostosowane do niego narty ze specjalnym miejscem siedzącym. Naukowcy, aby wykonać zaprojektowany sprzęt wykorzystali właśnie druk 3D.

Paraolimpiada w Soczi i druk 3D6

Paraolimpiada w Soczi i druk 3D3

W skład pojazdu narciarskiego wchodzi specjalne siedzisko i na stałe zamontowane narty. Wyzwaniem dla konstruktorów było stworzenie zarówno lekkiej jak i stabilnej konstrukcji, która byłaby zarazem przystosowana do danego zawodnika. Zaprojektowany jako model CAD pojazd, został wydrukowany metodą selektywnego  spiekania laserowego.

Paraolimpiada w Soczi i druk 3D7

Paraolimpiada w Soczi i druk 3D8

11 edycja zimowych Igrzysk Paraolimpijskich odbędzie się w dniach 7-16 marca 2014 w rosyjskiej Soczi.

 

Powrót na górę