Polski student wydrukował 3D najtańszy na świecie model wątroby

Polski student wydrukował 3D najtańszy na świecie model wątroby

Student medycyny Jan Witowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opracował innowacyjną metodę tworzenia modeli 3D wątroby, mogące znacząco ograniczyć koszty operacji tego organu.

Polski student opracował najtańszy na świecie model wątroby z drukarki 3D

Budowa ludzkiej wątroby jest bardzo skomplikowana, bardzo trudno jest ją dobrze odwzorować na fizycznym modelu trójwymiarowym. Koszty takiego modelu drukowanego urządzeniami wykorzystującymi żywicę światłoutwardzalną za granicą sięgają w przeliczeniu kilkunastu tysięcy zł. Do tej pory, lekarze w Polsce stosowali najczęściej tomografię komputerową, która w o wiele mniejszym stopniu pozwala zlokalizować zmienione tkanki, w tym np. guzy.

Jan Witowski opracował metodę, dzięki której wydrukowanie modelu 3D wątroby będzie kosztować ok. 500zł. Różnica w cenie polega na zastąpieniu drogich żywic, plastikowymi elementami odpowiadającym poszczególnym elementom tego organu, a następnie zalewanie ich odpowiednim silikonem nadającym kształt wątroby. Silikon musi być przeźroczysty, aby chirurdzy mogli zobaczyć jak wygląda wewnętrzna struktura narządu.

Polski student opracował najtańszy na świecie model wątroby z drukarki 3D1

Dr hab. Michał Pędziwiatr ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie bardzo entuzjastycznie podchodzi do tego pomysłu. Organy ludzkie posiadają niejednokrotnie bardzo skomplikowane zawiłości anatomiczne, które mogą zaskoczyć chirurgów podczas operacji. Przygotowanie takiego modelu pozwala lepiej przygotować się lekarzom przed operacją, aby mogli precyzyjniej zaplanować przebieg operacji.

Modele wątrób zainicjowane przez studenta już teraz są drukowane i pomagają podczas operacji w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie jednak zainteresowanie tą metodą rośnie wśród chirurgów w całym kraju oraz za granicą.

Na filmie można zobaczyć jak taki model wątroby wydrukowany przez Jana Witkowskiego wygląda:

Niewątpliwie idea Jana Witkowskiego to przełomowa wiadomość i uświadamia, że zwykłe urządzenie przy dobrze zrealizowanym pomyśle może okazać się milowym krokiem w nawet tak skomplikowanej dziedzinie jaką jest medycyna.

Zobacz inne projekty z drukarki 3D, które zostały wykorzystane w medycynie:

– Chirurdzy z Houston rozdzielili 10 miesięczne bliźniaczki syjamskie
– Lekarze użyli drukarki 3D, aby uratować stopę 71-latka walczącego z rakiem
– Drukowane serce ratuje życie dwutygodniowego dziecka
– Niepełnosprawny piesek Chihuahua dostał wydrukowany wózek

Źródło: Puls Medycyny

 

Powrót na górę