Rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3D

Rekonstrukcja twarzy za pomocą druku 3D

Wydrukowana nowa twarz pana Mogera-1

Jakiś czas temu lekarze odkryli, że Eric Moger ma agresywnego guza wielkości piłki tenisowej rosnącego pod skórą twarzy.  Podczas operacji interwencyjnych w celu usunięcia raka, Moger stracił prawie całą lewą stronę twarzy, kość policzkową i większość szczęki, pozostawiając po sobie jedynie puste miejsce. Nieraz zdarzało się, że ludzie patrzyli się na niego i cofali, widząc tak duże zniekształcenie do którego nie byli przyzwyczajeni. Chirurdzy dali sobie za cel zrekonstruowanie twarzy Erica, napotkali przy tym jednak sporo trudności.

Mikołaj Kalavrezos z University College London Hospital po przeprowadzeniu operacji usunięcia guza i uratowania życia, na początku myślał, że chirurgia plastyczna pomoże odbudować twarz Pana Mogera jednak przyjmowana chemioterapia uniemożliwiła operacje. Zdecydował się wtedy oddać pacjenta specjaliście Andrew Dawood, który wraz z zespołem przy użyciu technologii Rapid Prototyping  pomogli w produkcji repliki kości czaszki.

Wydrukowana nowa twarz pana Mogera-2

Zespół utworzył skany z tej części twarzy, która została bez zmian, a za pomocą specjalnego oprogramowania próbowali odtworzyć twarz tak jak powinna wyglądać. Korzystali z drukarki 3D, która drukowała z nylonu, dokładnie warstwa po warstwie brakujące części twarzy.  Ta rekonstrukcja całkowicie odmieniła jego życie. Dość, że Eric nie wyróżnia już się tak bardzo z tłumu to może także swobodnie pić i jeść. Wcześniej po operacji usunięcia guza mógł jedynie dzięki rurce podłączonej bezpośrednio do żołądka spożywać przyjmowane płyny.

„Byłem zdumiony jej wyglądu”, powiedział pan Moger, „Gdy miałem model w ręku, to było jak patrzenie na siebie. Kiedy pierwszy raz umieściłem go na mojej twarzy, nie mogłem uwierzyć, jak dobrze to wyglądało.” Przed założeniem protezy pan Moger nie wysławiał się zbyt wyraźnie, a tym bardziej nie mógł samodzielnie pić – teraz nie jest to problem.

Wydrukowana nowa twarz pana Mogera-3

Dawood powiedział, że dzięki skanowaniu mogli zaprojektować tzw. rusztowanie do zastąpienia miejsc gdzie brakowało kości, nowa twarz jest unieruchomiona dzięki przymocowaniu do prawej części twarzy pręta o długości dwóch cali. Tworzywa sztuczne były wykorzystane, aby pomóc zrobić uszczelnienie w górnej części ust, pozwalając na swobodne jedzenie i picie.

Została także wykorzystana do formy protezy maska silikonowa, która imitując skórę pokrywa ubytki w twarzy pana Mogera , a za pomocą magnesów twarz może być łatwo zamocowana i ściągana np. przy pójściu spać.

Dr Dawood teraz ma nadzieję na opracowanie nowych technik, które umożliwią szybkie drukowanie protez, a pacjenci z poważnymi urazami znacznie szybciej będą mogli wrócić do zdrowia i częściowej aktywności.

Narzeczona Erica mówi: „Teraz ma protezę, która wygląda bardzo realistycznie. Nie wiem, w jaki sposób to zostało zrobione”.

Wydrukowana nowa twarz pana Mogera-4

Na zdjęciu Eric Moger wraz z narzeczoną w 2004 roku jeszcze przed operacją usunięcia guza.

Przeczytane na – www.telegraph.co.uk

Powrót na górę