Firma Metalysis opracowała technologię produkcji taniego proszku tytanu do drukowania 3D m.in. części samochodowych.

Do tej pory cała rewolucja związana z drukiem 3D skupiała się na wykorzystaniu dostępnych i tanich tworzyw sztucznych. Tworzenie części z tytanu jest drogie ze względu na cenę materiału w postaci proszku, wynosi ona obecnie ok. 200 – 400 dolarów za kilogram.

Tani proszek tytanu użyty po raz pierwszy do druku 3D-1

Firma Metalysis – producent metali z siedzibą w Rotherham w Wielkiej Brytanii, opracowała nowy tani sposób produkcji proszku tytanu do druku 3D, dzięki temu będzie on szerzej dostępny i znajdzie częstsze zastosowanie jako komponenty w branży motoryzacyjnej, lotniczej i pokrewnych.

Proces Metalysis

Do wytworzenia metalicznego tytanu używa się procesu Krolla, który następnie przetwarzany jest na postać pręta i na końcu ma postać rozpylonego proszku. Jest to bardzo kosztowny i pracochłonny proces, a ponadto o bardzo małej efektywności.

Tani proszek tytanu użyty po raz pierwszy do druku 3D-2

W procesie Metalysis rutyl przekształca się bezpośrednio do sproszkowanego tytanu za pomocą elektrolizy. Zaletą tego procesu jest to, że bezpośrednio końcowy produkt ma postać proszku. W procesie można kontrolować rozmiar cząstek proszku, czystość i ilość pierwiastków stopowych.

Proces Metalysis może pracować w sposób ciągły, w przeciwieństwie do metody Krolla. Dzięki temu, jak szacuje zespół, cena proszku tytanu potrzebnego do druku 3D obniży się o ok.  75%.

Tani proszek tytanu użyty po raz pierwszy do druku 3D-3

W kolejnym projekcie, Metalysis chce w pojedynczym procesie wytworzyć tytan z rutylu piasku, naturalnie występującej rudy tytanu. Innowacyjna metoda omijająca wiele etapów produkcji, ma jeszcze bardziej obniżyć cenę półproduktu do druku.

Poniżej Drukarka Renishaw 3D w czasie druku proszkiem tytanu.

Większość ludzi kojarzy drukowanie 3D z elementami plastikowymi, Metalysis chce wykazać potencjał jaki drzemie w produkcji części metalowych. Jest to potencjalny przełom dla wielu sektorów, które mogą wykorzystać niską cenę tytanu.