Urządzenie, które przewidzi zbliżający się zawał serca

Urządzenie, które przewidzi zbliżający się zawał serca

Inżynierowie biomedycyny opracowali urządzenie z wbudowanymi czujnikami, które jest w stanie wykryć zbliżający się zawał serca, zanim pacjent wykaże fizyczne objawy.

Urządzenie, które może przewidzieć zbliżający się zawał serca

Urządzenie, które może przewidzieć zbliżający się zawał serca1
Elastyczna membrana z zamontowanymi czujnikami

Zespół inżynierów kierowany przez doktora Igora Efimova z Uniwersytetu w Waszyngtonie stworzył elastyczną membranę wykonaną z miękkiego materiału silikonowego, która z medycznego punktu widzenia może być zamocowana do ludzkiego serca. Każde serce ma inny kształt, dlatego przy tworzeniu unikalnej membrany konieczne jest zrobienie obrazu serca pacjenta przez wykorzystanie MRI (rezonans magnetyczny) lub skanowania CT (tomografia komputerowa). Na tej podstawie tworzy się model 3D membrany, która następnie drukowana jest na specjalnej drukarce 3D.

Na membranie zamontowane zostają małe czujniki, które dokładnie mierzą temperaturę, pH i obciążenia mechaniczne. Gdy czujnik wykryje jakieś niepokojące zaburzenie rytmu serca, niezwłocznie dostarczy impuls energii elektrycznej.

Sensory te mogą pomóc lekarzom w określeniu stanu zdrowia serca pacjenta, przewidzieć zbliżający się zawał serca, jeszcze zanim pacjent wykaże pierwsze fizyczne i widoczne objawy.


Źródło: 3ders

Powrót na górę