Wielkoformatowy wydruk z soli – alternatywny materiał dla drukarek 3D

Wielkoformatowy wydruk z soli – alternatywny materiał dla drukarek 3D

Amerykańska firma Emerging Object zajmuje się aktualnie badaniami nad wykorzystaniem alternatywnych materiałów do wielkoformatowego drukowania.

Wielkoformatowy wydruk z soli – nowy materiał dla drukarek 3D

Założona przez Ronalda Real i Sana Fratello firma jest zaangażowana w kreowanie drukowanych obiektów architektonicznych. Chcą rozwinąć drukowane elementy budowlane oraz przedmioty służące wyposażeniu wnętrz, które będę trwalsze, tańsze oraz bezpieczne dla środowiska naturalnego poprzez recykling. Firma korzysta wyłącznie z lokalnych surowców oraz cały czas udoskonala proces, aby w przyszłości wykorzystywać jedynie odnawialne materiały.

Wielkoformatowy wydruk z soli – nowy materiał dla drukarek 3D0

Jedną z takich budowli jaką udało się wydrukować jest lekka konstrukcja wykonana z soli. Konstrukcja nazywana jest  „Saltygloo”, której struktura jest mocna, lekka, tania oraz półprzezroczysta, wykonana jedynie z kombinacji soli i kleju.

Aby wybudować Saltygloo, projektanci użyli drukarki Z-Corp i wydrukowali 336 paneli. Drukarka w trakcie wydruku dodaje klej który łączy sól w obiekty stałe.

Wielkoformatowy wydruk z soli – nowy materiał dla drukarek 3D1

Wielkoformatowy wydruk z soli – nowy materiał dla drukarek 3D2

Forma Saltygloo zainspirowana jest formami wykorzystywanymi przy budowie Eskimoskich igloo, a także z kształtów narzędzi i urządzeń znajdujących się w starożytnym procesie gotowania solanki.

Wielkoformatowy wydruk z soli – nowy materiał dla drukarek 3D7

Pojedyncze płyty zostały po wydrukowaniu połączone ze sobą, tworząc sztywną skorupę, która jest podtrzymywana wygiętymi aluminiowymi prętami. Konstrukcja dzięki temu jest wyjątkowo lekka, co ułatwia łatwy sposób transportu i montażu.

Wielkoformatowy wydruk z soli – nowy materiał dla drukarek 3D3

„Materiał jest przezroczysty co jest zasługą procesu produkcyjnego oraz naturalnych właściwości soli, pozwala to na przenikanie światła do głębi obiektu”  tłumaczą konstruktorzy.

Saltygloo będzie prezentowane w Muzeum Rzemiosła i Wzornictwa w San Francisco od 2 do 5 stycznia 2014 roku.

Przeczytane na – 3ders.com

Powrót na górę