Z czego to jeszcze ludzie nie wydrukują

Z czego to jeszcze ludzie nie wydrukują

Czyli lista projektów wydrukowanych na drukarce 3D z materiałów, które na pozór nie nadają się do drukowania przestrzennego. Zapraszamy!

Jak wiadomo najbardziej popularnymi materiałami do druku 3D jest ABS oraz PLA. Najłatwiej na rynku znaleźć filament z tych właśnie materiałów i do nich przystosowana jest większość fabrycznych drukarek. Na przestrzeni kilku ostatnich lat znalazło się kilku urządzeń drukujących, które na przekór powszechnej opinii, że druk 3D jest przeznaczony do wyrobów plastikowych postanowiły skonstruować drukarkę drukującą z innych materiałów. Które z pomysłów okazały się najciekawsze? Oceńcie sami!

Beton
Z betonu zostało już wydrukowanych wiele projektów, bez wątpienia najgłośniej było na temat 10 wydrukowanych domach w Szanghaju. Domy powstały w całości (oprócz okien i instalacji) z betonu za pomocą gigantycznej drukarki 3D drukującej w technologii Contour Crafting.

dom z drukarki 3D-slider
businessinsider

Tytan
Należy do tych materiałów, które są wyjątkowo wytrzymałe, dlatego mogą się sprawdzić w wielu branżach. Tytanowe elementy zostały wydrukowane jako: protezy dla osób z nowotworem kości, wydech samochodowy w Koenigsegg One:1 czy części samolotowe.

Koenigsegg One1-2

 

Drewno
Albo raczej materiał drewnopodobny, programista Microsoftu testował możliwość drukowania 3D drewnopodobnym materiałem na drukarce – ROBO 3D. Materiał, który używa to mieszanka materiału PLA z prawdziwym drewnem. Pomysłodawca był zadowolony z materiału, ponieważ rzeczywiście przypomina drewno, a podczas drukowania nawet ma jego zapach. Materiał ma chropowatą teksturę, która maskuje niedoskonałości technologii FDM.

 

Drukowanie 3D drewnem1

 

Metal
Istnieje wielkoformatowa drukarka 3D MX3D-Metal drukująca  z metali, takich jak: stal, stal nierdzewna, aluminium, brąz lub miedź. Drukarka ze względu na materiały z jakich może drukować, oraz jej wielkość jest głównie przeznaczona do użytku przemysłowego.

Wielkoformatowa „antygrafitacyjna” drukująca z metalu3

 

Artykuły spożywcze

Chcieliśmy wybrać jeden materiał, który byłby najciekawszy, jednak powstało tyle drukarek 3D, które potrafią drukować z różnych materiałów spożywczych, że nie mogliśmy wybrać najbardziej zaskakującego. Przedstawiamy kilka z bezpośrednim przekierowaniem do artykułów opisujących dokładniej proces tworzenia: żelki, czekolady, bananów, naleśników, kostki cukru.

Nietypowe kształty i kolory kostek cukru prosto z drukarki
Sugar Lab

 

Jakie są według Was najciekawsze materiały do druku ?

 

 

Powrót na górę