Chirurdzy z Houston rozdzielili 10 miesięczne bliźniaczki syjamskie

Chirurdzy z Houston rozdzielili 10 miesięczne bliźniaczki syjamskie

Chirurgom w zobrazowaniu skomplikowanego zabiegu pomagał wydrukowany na drukarce 3D model organów wewnętrznych dziewczynek.

Chirurdzy z Houston rozdzielili 10 miesięczne bliźniaczki syjamskie-3

Zespołowi 30 specjalistów w Dziecięcym Szpitalu Uniwersyteckim w Teksasie udało się rozdzielić parę bliźniaczek syjamskich w 26 godzinnej operacji.

Chirurdzy z Houston rozdzielili 10 miesięczne bliźniaczki syjamskie-2

Bliźniaczki spędziły 10 miesięcy złączone razem ścianą klatki piersiowej, osierdziem serca, przeponą, wątrobą, jelitami, okrężnicą i miednicą. Ze względu na złożoność operacji oraz liczbę wspólnych organów, chirurdzy spędzili niezliczone godziny na planowaniu i przygotowaniu się do operacji. Aby dziewczynki o imieniu Knatayle i Adeline funkcjonowały po operacji poprawnie, lekarze potrzebowali modelu 3D, na którym planowali swoje działania.

Chirurdzy z Houston rozdzielili 10 miesięczne bliźniaczki syjamskie-4

Chirurdzy z Houston rozdzielili 10 miesięczne bliźniaczki syjamskie-5

„Ta operacja nie należała do najprostszych, dlatego nasz zespół przygotowywał się do tej operacji miesiącami. Zrobiliśmy wszystko co mogliśmy, od pracy naszych radiologów nad modelem 3D organów dziewczynek, aż do przeprowadzonej symulacji rzeczywistej operacji rozdzielenia”  mówi Dr Darrel Cass, chirurg dziecięcy i zastępca dyrektora szpitala.

Chirurdzy z Houston rozdzielili 10 miesięczne bliźniaczki syjamskie-6

Operacja ta była pierwszą tego rodzaju wykonaną w Houston od około 20 lat. Dzięki drukowi 3D, zespół chirurgiczny był w stanie przewidzieć różnego rodzaju komplikacje, które mogły powstać w tak skomplikowanym zabiegu. Według szpitala, model medyczny został wyprodukowany w około 6 dni,  3 dni na zobrazowanie radiologiczne organów i 3 dni w firmie drukującej w 3D w Dallas.

Model pokazał szczegółowo połączone serca, płuca, żołądek i nerki. Wydrukowany model posiada odpinane przezroczyste elementy uwzględniające nawet naczynia krwionośne.

Chirurdzy z Houston rozdzielili 10 miesięczne bliźniaczki syjamskie-7

Zespół lekarzy, który czuwał nad przebiegiem operacji to specjaliści z chirurgii dziecięcej, chirurgii sercowo-naczyniowej, chirurgii przeszczepów wątroby, chirurgii plastycznej, urologii, ginekologii, pediatrii, chirurgii transplantacji wątroby i chirurgii ortopedycznej. Bliźniaczki pozostaną w szpitalu dopóki lekarze stwierdzą, że będą mogły wrócić do domu. Dziewczynki najprawdopodobniej będą przechodzić dodatkowe operacje w najbliższej przyszłości, co będzie wymagać dużo planowania, przygotowań i być może drukowania medycznych modeli 3D.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim lekarzom i tym, którzy opiekowali się naszymi córkami i dali im niesamowitą szansę na odrębne życie”  mówią szczęśliwi rodzice.


Więcej zdjęć można zobaczyć pod tym linkiem.

źródło: www.3ders.org

Powrót na górę