Specjaliści i inżynierowie z całego świata w zespole krakowskiego projektu VentilAid

Specjaliści i inżynierowie z całego świata w zespole krakowskiego projektu VentilAid

W ciągu dwóch tygodni z niedużej inicjatywy kilku osób skupionych wokół projektu „respiratora ostatniej szansy” VentilAid zmienił się w wielonarodowe przedsięwzięcie. „Docierają do nas maile z całego świata, z podziękowaniami, słowami otuchy, często też prośbami. Miło nam się robi, gdy czytamy w liście od inżyniera z Brazylii, że nasze rozwiązanie stało się światełkiem w tunelu” – mówi Szymon Chrupczalski, szef projektu.

Ventilaid – Prototyp III

Wkrótce po opublikowaniu projektu respiratora z zespołem skontaktowało się wielu specjalistów: lekarzy, inżynierów, techników i przedsiębiorców z propozycją pomocy merytorycznej i finansowej. Dzięki ich wsparciu udało się znacząco udoskonalić projekty a dodatkowo uruchomić ważne projekty towarzyszące,  w tym:

  • projekt prostych i trwałych przejściówek do masek do nurkowania
  • projekt masek ochronnych,
  • projekt koncentratorów tlenu,
  • kilka innych rozwiązań, które niedługo zostaną ogłoszone.

Zapadły również strategiczne decyzje odnośnie rozpoczętych projektów: Prototyp I i Prototyp II, od których zaczęto akcję, nie będą już rozwijane, natomiast zapadła decyzja o skoncentrowaniu na Prototypie 3. Dokumentacja prototypów I i II będzie nadal dostępna w formie Open Source jako respiratory ostatniej szansy.

Ventilaid – Prototyp III

Czym będzie nowy prototyp Ventilaid?

VentilAid Prototyp III będzie urządzeniem do wentylacji nieinwazyjnej, pracującym w trybie CEPAP i BiPAP z dopływem tlenu. Pozwoli utrzymać stabilny stan pacjenta lub poprawić stan pacjenta przytomnego, nie kwalifikującego się do intubacji i podpięcia do profesjonalnego respiratora. Pozwoli też odciążyć służby medyczne, które będą mogły przekazać drogi sprzęt medyczny osobom w najcięższym stanie.

Nowy VentilAid będzie przede wszystkim odpowiedzią na prośby i sugestie lekarzy zgłaszających, że właśnie takiego typu urządzenia potrzeba najbardziej w procesie leczenia osób chorujących na COVID-19.

Jest to urządzenie znacznie bardziej skomplikowane niż dostępny publicznie Prototyp I, spełnia on jednak wymagania współczesnych standardów medycznych. Zastosowano w nim kilka własnych rozwiązań, takich jak turbina własnego projektu, którą w razie konieczności można wydrukować na drukarce 3D, czy dozownik tlenu bez konieczności używania kosztownych czujników.

Twórcy zainicjowali także akcję fundraisingową, która ma na celu sfinansowanie dalszych prac i proces certyfikacji i przygotowania zakrojonej na szeroka skalę pomocy krajom rozwijającym się.

„W tej chwili dzięki składkom ludzi dobrej woli mogliśmy zakupić niezbędne komponenty, które możemy umieścić w nowych modelach urządzenia VentilAid. Do tego potrzebne było trochę narzędzi testujących, resztę mamy z własnych zasobów. Dziękujemy Polskiej Fundacji Narodowej, która również wspomogła projekt.  Pomimo znacznie bardziej złożonej budowy i wymaganych czujników alarmowych, chcemy by koszt produkcji nowego urządzenia wspomagającego oddychanie nie przekraczał 1000 złotych” podkreśla Chrupczalski. „Sytuacja w Polsce nie powinna nigdy być krytyczna, ale VentilAid może być rezerwą na czarną godzinę. Nasze urządzenia mogą pomóc szczególnie w krajach, gdzie brak jest dobrze wyposażonych szpitali. COVID-19 to bardzo ciężkie zapalenie płuc, ludzie bez wspomagania oddychania mogą bez szybkiej pomocy po prostu się udusić.”

Twórcy zachęcają Polaków i społeczność międzynarodową do wsparcia w realizacji misji i śledzenia postępów projektu na oficjalnych kanałach informacyjnych projektu:

Kto wspiera VentilAid?

Projekt VentilAid wspierają setki ludzi dobrej woli oraz następujące firmy:

Zachęcamy do wsparcia akcji i jednocześnie trzymamy kciuki za sukces projektu.

Źródło: Materiały prasowe VentilAid

Powrót na górę