Minibuilders, małe roboty do drukowania obiektów o dowolnie dużym rozmiarze

Minibuilders, małe roboty do drukowania obiektów o dowolnie dużym rozmiarze

Technika drukowania 3D umożliwia tworzenie geometrycznie skomplikowanych obiektów, jedynym i głównym czynnikiem ograniczającym jest rozmiar wydruku, więc jeśli trzeba wydrukować dom, trzeba mieć drukarkę co najmniej takiej samej wielkości.

 

Minibuilders-1

Naukowcy z instytutu Advenced Architecture z Katalonii z siedzibą w Barcelonie, opracowali grupę trzech oddzielnych robotów, zdolnych do budowy obiektów większych niż one same. Każdy z robotów, zaprojektowany jest do różnych zadań, związanych z poszczególnymi etapami budowy. Urządzenia współpracują ze sobą, tak aby wydrukować obiekty w dużej skali.

Minibuilders-2

 

System nazwany Minibuilders działa w trzech etapach. Pierwszym etapem zajmuje się robot, który kładzie pierwsze 20 warstw materiału, aby stworzyć fundament konstrukcji. Czujniki montowane wewnątrz robota śledzą wcześniej zdefiniowaną ścieżkę i kontrolują jego kierunek.  Mały robot porusza się po okrężnej ścieżce kładąc materiał warstwa po warstwie.

Minibuilders-3

Minibuilders-4

Po etapie tworzenia fundamentu, do akcji wchodzi robot Grip, uchwyty i cztery rolki jakie posiada robot, pozwalają mu na zamocowanie na górnej części konstrukcji i przemieszczanie według wcześniej uformowanych ścian. Wbudowana grzałka zwiększa temperaturę powietrza przy fragmencie ściany który powstaje i sprawia, że proces utwardzania materiału przebiega znacznie szybciej. Robot podąża za linią fundamentów zbudowanych przez pierwszego robota, ale może też dostosować swoją w celu skorygowania błędów.

Minibuilders-9

 

Ostatnim etapem jest robot Vacuum, przykleja się on do powierzchni zadrukowanej struktury za pomocą przyssawki i generatora próżni. Przemieszcza się swobodnie i osadza materiał na powierzchni w celu wzmocnienia ścian i sufitów. Warstwy te są kładzione wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Robot próżniowy może poruszać się na powierzchni o dowolnym pochyleniu.

Minibuilders-11

Konstrukcje budowane przez ten układ nie są ograniczone wielkością urządzenia tworzącego, więc teoretycznie można zbudować strukturę o dowolnym rozmiarze.

Siedem miesięcy badań zostało poświęcone na rozwój tego projektu, naukowcy już szykują się do stworzenia nowej, jeszcze lepszej generacji mini robotów.

źródło: iaac.net

Powrót na górę