Spidey – drukowany 3D robot Open Source

Spidey – drukowany 3D robot Open Source

Spidey jest robotem open source, do samodzielnego zmontowania. Wykonany jest z drukowanych trójwymiarowo części i standardowej elektroniki sterującej typu arduino.

Spidey - drukowany 3D robot Open Source-1

Części Spidey zostały zaprojektowane w OpenSCAD, jest to darmowe narzędzie open source. (Przy okazji zobacz 22 darmowe programy do projektowania). Wszystkie schematy i kod do zaprogramowania robota są dostępne za darmo również na licencji open source, dzięki czemu można łatwo modyfikować jego wygląd i ustawienia. Można zmieniać liczbę nóg robota, dodawać nowe części, a także zmieniać program sterownika, dzięki czemu możliwe będzie dołączenie nowych czujników i siłowników.

 

Spidey - drukowany 3D robot Open Source-3

Spidey - drukowany 3D robot Open Source-2

Do stworzenia robota potrzebne będzie 12 serw XL-320, kontroler OpenCM9.04 typu B, bateria, a także parę śrub i nakrętek. Pozostałe części mogą być wydrukowane na niemal każdej domowej drukarce. Całkowity czas drukowania potrzebnych części to ok. 12 godzin.

Według francuskiego zespołu który stworzył Spideya, koszt całkowity robota to ok. 330 euro. Na portalu GitHub można znaleźć wszystkie potrzebne pliki, listę części i instrukcje.

 

źródło: www.robotcampus.fr

 

Powrót na górę