10 wydrukowanych domów już stoi w Szanghaju

10 wydrukowanych domów już stoi w Szanghaju

W Szanghaju w Chinach pojawiło się pierwsze osiedle 10 drukowanych domów o powierzchni 200 m2 każdy. Domy powstały w całości (oprócz okien) z betonu za pomocą gigantycznej drukarki 3D w technologii Contour Crafting. Koszt stworzenia zamkniętej bryły budynku to 4800 dolarów.

wydrukowane domy w Szanghaju-2
Firmą odpowiedzialną za wydrukowane trójwymiarowo budynki jest Shanghai WinSun Decoration Design Engineering Co, która od wielu lat pracuje nad rozwojem tego systemu i używanych w nim materiałów. Firma jest właścicielem 77 patentów na materiały konstrukcyjne m.in.  gips i cement wzmocnione włóknem szklanym.

wydrukowane domy w Szanghaju-6
WinSun chce wnieść technologię druku 3D na większą skalę i zrewolucjonizować sposób budowy domów, a także innych struktur budowlanych.
Gigantyczna drukarka jest w stanie zbudować bryłę budynku w ciągu kilku godzin. Materiałem jakim drukuje jest cement o wysokiej jakości wzmacniany włóknem szklanym. Podobnie jak tradycyjne drukarki 3D, produkcja odbywa się przez nakładanie kolejnych warstw materiału.

wydrukowane domy w Szanghaju-7

Za pomocą komputera i oprogramowania do modelowania 3D, projekt budynku może uwzględniać materiały izolacyjne, instalacje wodno-kanalizacyjne i okna, które mogą być łatwo dopasowane do reszty konstrukcji.

wydrukowane domy w Szanghaju-9 wydrukowane domy w Szanghaju-8
Jak twierdzi WinSun, materiał do druku jest po części wykonany z odpadów przemysłowych i górniczych. Firma planuje budowę zakładów recyklingu do przekształcania odpadów w materiały do druku 3D przez specjalną metodę przetwarzania i technologię separacji.

wydrukowane domy w Szanghaju-12
WinSun ma nadzieję, że drukarka 3D i ich technologia będzie mogła zaoferować niedrogie i wygodne domy dla niezamożnych.

źródło i zdjęcia: www.3ders.org

Powrót na górę