W 2015 roku w UE będą dostępne drukarki 3D tworzące jedzenie

W 2015 roku w UE będą dostępne drukarki 3D tworzące jedzenie

Europejscy naukowcy pracują nad drukarką 3D, która będzie w stanie stworzyć lekkostrawne jedzenie. Jedzenie będzie miało zarówno kształt jak i smak przypominający prawdziwą żywność, dodatkowo będzie ono mogło być wzbogacone o konkretne składniki odżywcze zalecane danemu pacjentowi. Drukarka 3D jest tworzona z myślą o starszych ludziach, którzy mają problem z przełykaniem standardowo przygotowywanych potraw.

Statystyki mówią, że więcej niż jeden na pięciu Europejczyków będzie w wieku 65 lat do 2025 roku. Unia Europejska zainicjowała projekt PERFORMANCE, czyli wytwarzanie i  dostarczanie indywidualnych porcji żywności dla starszych lub słabych osób przebywających w domach opieki. W przeciwieństwie do młodych ludzi, wpływ żywienia na samopoczucie i stan zdrowia osoby starszej jest zdecydowanie wyższa. Ponadto każdy pacjent przebywający w domach opieki musi mieć zapewnioną indywidualne żywienie dostosowane do jego potrzeb i chorób.

W 2015 roku w UE będą dostępne drukarki 3D drukujące żywność1

Inne badania wskazały, że jedna na pięć osób powyżej 50 roku życia ma problemy z przełykaniem jedzenia. W domach opieki, szacuje się, że do 60% ludzi cierpi z powodu zaburzeń połykania. Ludzie często są karmieni zmiksowanym jedzeniem z różnych składników, które nie wygląda apetycznie. Może to być frustrujące dla osoby, której taki posiłek został zafundowany, a obok jego towarzysz ma talerz wypełniony potrawką z kurczaka – mówi koordynator projektu Matthias Kück.

W 2015 roku w UE będą dostępne drukarki 3D drukujące żywność

Projekt ma być alternatywą dla owsianek i ma dostarczać tylko apetyczne i pełnowartościowe posiłki. Każda kapsułka w drukarce może być wypełniona innym składnikiem żywności, tak aby zapewnić pełnowartościowy posiłek podczas jednego drukowania. Drukarka będzie wyposażona w 48 dysz i obecnie w fazie rozwoju jest rozwiązanie, które zapewni sklejanie się jedzenia podczas dodawania kolejnych warstw. Planowane zakończenie prac nad drukarką to rok 2015.

Na potrzeby projektu został nawet nakręcony animowany film przedstawiający projekt PERFORMANCE:

Źródło: 3ders

Powrót na górę