Naukowcy drukują modele nowotworów, aby znaleźć lek przeciwrakowy

Naukowcy drukują modele nowotworów, aby znaleźć lek przeciwrakowy

Grupa naukowców z Chin i USA stworzyła przy wykorzystaniu drukowania 3D model komórki nowotworowej.  Model ma posłużyć do badania nowotworu w realistycznym otoczeniu.

Aby stworzyć model, badacze mieszają komórki raka szyjki macicy ze specjalnymi hydrożelami. Dzięki drukarce 3D powstaje komórka nowotworowa in vitro o 10 mm szerokości i długości, która przypomina włókniste białko.

Przy tworzeniu modelu wykorzystano komórki HeLa – jest to wyjątkowo „nieśmiertelna” linia komórkowa, która wywodzi się od chorej na raka szyjki macicy, Henrietty Lacks z 1951 roku. Ze względu na zdolność komórek do podziału w warunkach laboratoryjnych, linia komórkowa została wykorzystana już w wielu badaniach.

Naukowcy drukują modele nowotworów, aby znaleźć lek przeciwrakowy

Tradycyjnie naukowcy prowadząc badania bazowali na modelach 2D, składających się z jednej warstwy komórek, aby naśladować fizjologiczne środowisko guzów. Wraz z pojawieniem się drukowania 3D  stało się możliwe, stworzenie bardziej realistycznej symulacji cech komórek nowotworowych. Naukowcy na wydrukowanych komórkach mogą testować odporność na leki przeciwrakowe.

Nowotwór to jedna z najbardziej poważnych i niezbadanych chorób w dzisiejszych czasach. Główny autor badań Wei Sun mówi, że ostatecznym celem badań jest poprawa jakości życia.

Źródło: 3ders

Powrót na górę