5 korzyści z posiadania drukarki 3D

5 korzyści z posiadania drukarki 3D

Móc zobaczyć i dotknąć własne projekty, rozwijać zmysł inżynierki i konstruktorski, oryginalne przedmioty w domu to tylko nieliczne korzyści jakie możemy zyskać posiadając drukarkę 3D.

5 korzyści z posiadania drukarki 3D

1. Posiadanie oryginalnych przedmiotów

Gdy już mamy zaprojektowany samodzielnie, bądź znaleziony w internecie ciekawy projekt, może on z dumą dekorować mieszkanie. Przy takiej ilości masowych produktów, oryginalne i indywidualne przedmioty mogą stać się miłą odskocznią od dzisiejszej makdonaldyzacji.

2. Praktycznie zastosowanie w domu

Na praktyczne wykorzystania drukarki 3D w domu można znaleźć tysiące przykładów. Pisaliśmy o naszym zdaniem najbardziej przydatnych wydrukowanych przedmiotach do domu, ale przykładów jest oczywiście o wiele, wiele więcej. Wszystko zależy od tego, czego w danym momencie potrzebujemy. Powstał ciekawy miniserial o życiu mężczyzny mieszkającego z psem i drukarką 3D. W każdym odcinku przedstawia różne sposoby na wykorzystania drukarki w kalifornijskim mieszkaniu. Pomysł ciekawy i zdecydowanie bardzo inspirujący.

3. Spersonalizowane prezenty

Ile razy zastanawialiście się co można podarować znajomym/rodzinie na prezent? Gdy nie mamy pomysłu co tym razem kupić, warto coś samodzielnie zrobić. Gdy nie umiemy projektować warto skorzystać z opcji dostosuj na stronie thingiverse. Wystarczy się zalogować, co daje dostęp do „Customizera” dającego możliwość w łatwy sposób przerabiać specjalnie przygotowane istniejące projekty. Czasem to dostosowanie kształtu lub wymiarów, a czasami można wpisać słowa, które chciałoby się, aby widniały na wydruku.

test wytloczonych materialowslider

4. Praktyczna nauka projektowania

Jeśli jesteś osobą, która chce spróbować swoich sił w projektowaniu, przesyłam listę ponad 20 darmowych programów do projektowania z których można korzystać. Ponadto pod tym linkiem znaleźć można listę adresów, gdzie można przekonwertować swój projekt do pliku .stl, czyli takiego rozszerzenia jakie wymaga większość drukarek 3D. Przy nauce czegokolwiek ważne jest, aby na bieżąco móc oglądać efekty swojej pracy, a drukarka 3D sprawdza się w tym znakomicie.

5. Duma z samodzielnie zaprojektowanego przedmiotu

Będąc osobą uwielbiającą projektować, od zawsze moim marzeniem było móc zobaczyć, dotknąć i przetestować zaprojektowane elementy. Nic tak nie sprawia radości konstruktorowi jak to, że przedmiot, który rysowało się kilka ładnych godzin (lub dni) działa tak jak należy. To nie musi być coś skomplikowanego, wystarczy, że jest to samodzielnie zaprojektowany przedmiot. Problem występuje jedynie wtedy, gdy po wydrukowaniu okaże się, że jednak przedmiot nie spełnia zamierzonego celu, ale wtedy siada się do programu jeszcze raz i poprawia do skutku 🙂

 

7 pomysłów na praktyczne wydruki do domu6zdjęcie: thingiverse

Cena drukarek 3D zaczyna się już od nieco ponad 2 tysięcy złotych, dlatego wiele osób zastanawia się nad kupnem takiego urządzenia. Osobiście widzę wiele korzyści z posiadania drukarki 3D, jednak przede wszystkim jest to dla mnie ogromna frajda. Uważam również, że zakup drukarki powinien być świadomy i porządnie rozważony. Odsyłam zatem do artykułu, gdzie przedstawiam 8 rzeczy które koniecznie trzeba wiedzieć i rozważyć przed kupnem tego urządzenia oraz do artykułu, wyjaśniające dlaczego drukarka 3D nie jest przeznaczona dla wszystkich i jakie są jej mankamenty.

Zastanawiam się czy Wy macie swoje drukarki 3D, jeśli tak to podzielcie się swoimi spostrzeżeniami dotyczących korzyści  lub problemami jakie wynikły z jej posiadania.

Na koniec wizualizacja artykułu w formie infografiki:

5 korzyśsci

Miłego dnia!

Powrót na górę