Beastgrip – uniwersalny adapter obiektywu dla smartphonów

Beastgrip – uniwersalny adapter obiektywu dla smartphonów

Istnieją już systemy mocowania obiektywów do smartphonów takie jak Sony DSC-QX100, ale żaden nie daje tylu możliwości co Beastgrip. Na Kickstarterze pojawił się projekt uniwersalnego adaptera obiektywu do popularnych na rynku smartphonów, stworzony przez Vadymiego Chalenko.

Autor pomysłu jest zawodowym grafikiem i ilustratorem, a także entuzjastą DIY, czyli projektów zrobionych samodzielnie. Od kilku lat jest fanem nagrywania filmów telefonem i cały czas stara się znaleźć nowe, ciekawe i przydatne rozwiązania do zastosowania w tej dziedzinie.

Beastgrip-1

Obecnie większość smartphonów wyposażone jest w przetworniki o wysokiej rozdzielczości, które są w stanie zarejestrować niesamowite filmy i zdjęcia. Miliony ludzi codziennie fotografują i filmują na swoich smartphonach, jednocześnie dzieląc się wspomnieniami z przyjaciółmi i rodziną na całym świecie. Niektórzy fotoreporterzy robiący zdjęcia drogimi lustrzankami zostali zwolnieni, na rzecz reporterów, którzy amatorsko mogą robić zdjęcia swoimi telefonami, co uważam akurat za głupotę, bo obawiam się, że coraz rzadziej znajdziemy tak wspaniałe zdjęcia jak na Word Press Photo.

Co to jest Beastgrip?

Beastgrip to uniwersalny, regulowany adapter obiektywu dla większości telefonów z aparatem. Pozwala podłączyć szeroką gamę standardowych obiektywów, filtrów i akcesoriów. Dodatkowo umożliwia stabilniejszy uchwyt i mocowanie na statyw.

Beastgrip-3
Projekt doczekał się patentu, powyżej rysunek złożeniowy Beastgrip

Funkcje adaptera

  • uniwersalny, regulowany, działa z większością telefonów
  • zapewnia wygodny uchwyt
  • prosty i wygodny w użyciu, można go używać z lub bez etui na telefon
  • szybka i łatwa konfiguracja, zamontowanie i zdemontowanie telefonu zajmuje kilka sekund
  • pozwala dołączyć obiektywy i filtry powszechnie używane w kamerach i lustrzankach cyfrowych
  • może być stosowany jako mocowanie w pozycji pionowej i poziomej – standardowa stopka akcesoriów pozwala na mocowanie dodatkowego oświetlenia lub mikrofonu
  • pięć standardowych gwintów, umożliwia przykręcenie gripa do np. statywu, stabilizatora czy też wózka filmowego
  • łatwy dostęp do przycisków i portów w większości modeli telefonów.

Beastgrip-4

Kilka przykładów wykorzystania Beastgrip

Beastgrip-5

Beastgrip wykonany jest z 58 różnych elementów. Główne elementy wykonane są z części drukowanych w technologii FDM. Autor pisze, że rozwijając projekt Beastgripa, do wszystkich prototypów użył drukarki 3D.

Beastgrip-6
Części z których zbudowany jest Beastgrip

Adapter składa się z konstrukcji modułowej, więc każdy element musi być bardzo dobrze dopasowany. Wydrukowane elementy posiadają odpowiednią wytrzymałość, co zostało przetestowane wielomiesięcznymi testami w różnych warunkach.

Beastgrip-8
Drukowane detale

Obiektywy mocowane na gwint 37mm mogą być połączone bezpośrednio z Beastgrip, natomiast większe obiektywy można mocować na specjalnych pierścieniach. Na aukcjach internetowych można znaleźć szeroki wybór obiektywów, takich jak makro, rybie oko czy też tele. Vadym przetestował ponad dwadzieścia różnych obiektywów, te najlepsze wg niego są podane poniżej.

Beastgrip-9

 

Przykłady zdjęć wykonanych z różnymi obiektywami

Beastgrip-10
Wszystkie zdjęcia wykonane telefonem Samsung Galaxy S3

Poniżej jeszcze jeden ciekawie zmontowany film z użyciem adaptera.

 

Powrót na górę