Druk 3d wspomagający efektywność kolektorów słonecznych

Druk 3d wspomagający efektywność kolektorów słonecznych

Bez wątpienia kończące się pokłady surowców naturalnych to istotny problem na świecie, większość konfliktów zbrojnych na bliskim wschodzie dzieje się właśnie z tego powodu. Bieżące wiadomości co rusz informują o dofinansowaniu jakie możemy dostać używając energii z odnawialnych źródeł energii – np.  wykorzystując kolektory słoneczne. Jeśli dobrze pamiętam dopłata może wynosić nawet w granicach 45%. W Polsce mamy klimat umiarkowany co również tyczy się nasłonecznienia, trudno zatem pokryć całe zapotrzebowanie gospodarstwa domowego wyłącznie dzięki energii słonecznej jednak można je zdecydowanie zmniejszyć.

Dual Axis Solar Tracker to ciekawe rozwiązanie zaprezentowane na Thingiverse, dzięki któremu możemy uzyskać większą skuteczność paneli fotowoltaicznych.

Dual-Axis-Solar-Tracker

Do stworzenia takiego urządzenia potrzebujesz:

  • mikrokontroler Arduino Uno,
  • dwa serwa SG90,
  • płytkę uniwersalną,
  • parę kabli i śrub,
  • drukowane elementy

 

W bardzo czytelny sposób można zobaczyć działanie trackera na krótkich filmach poniżej: 

Podobny projekt (ale bez wykorzystania druku 3D) został zainicjowany w ubogich społeczeństwach, gdzie utrudniony jest dostęp zarówno do energii elektrycznej jak i do wody pitnej. SunSaluter wykorzystuje grawitacyjne przemieszczenie wody, przez co bateria słoneczna podąża za słońcem. Woda przechodzi przez filtr i odpowiedni zawór z regulacją przepływu, coraz mniejszy ciężar po prawej stronie panelu (patrz niżej) w stosunku do przeciwwagi obraca baterię słoneczną. Urządzenie w ciągu dnia potrafi gromadzić większą ilość energii – nawet do 40%, dodatkowo każdego dnia filtruje się 4 litry wody. Koszt „mechanizmu” trackera jest prawie żaden. Projekt wygrał wiele prestiżowych nagród z zakresu propagowania ekologii oraz działań społecznych.

 efektywność kolektorów słonecznych

Ź: 3dprintingindustry

 

 

 

Powrót na górę