Creopop – pisak rysujący 3D technologią SLA

Creopop – pisak rysujący 3D technologią SLA

Na Indiegogo pojawił się pisak, który wykorzystuje metodę utwardzanie żywicy światłoczułej do rysowania w powietrzu.

Creopop - pisak rysujący 3D technologią SLA1

Pisaków rysujących plastikiem już się trochę pojawiło i tu mam na myśli hit pierwszej połowy zeszłego roku 3Doodler, a później jego azjatycką kopię.

Teraz blisko rok po premierze 3Doodlera pojawił się Creopop, który do tworzenia podobnych rysunków wykorzystuje technologię SLA, która nie jest zbyt popularna w domowym użytkowaniu. Aby potwierdzić regułę odsyłam do drukarki XFab 3D, która wykorzystuje metodę SLA w domowych warunkach.

Creopop - pisak rysujący 3D technologią SLA

Pomysł rysowania w powietrzu utwardzaną światłem żywicą tak przypadł do gustu użytkownikom Indiegogo, że autorzy zdobyli już 244% oczekiwanej kwoty, a do końca promocji pozostało parenaście dni.
Jest to zdecydowanie imponujący wynik,  zwłaszcza, że jakość wydruków pozostawia wiele do życzenia. Zresztą zobaczcie sami

Projekt został dosyć mocno doceniony bo użytkownicy wiedzą, że nie o samą jakość chodzi zwłaszcza, że to dopiero początkowe stadium rozwoju produktu, a o technologię, która może się rozwijać.

Więc jak to działa?

Do pełnego zrozumienia technologii stereolitografii odsyłam do artykułu, a w telegraficznym skrócie:
Na końcu długopisu znajduje się specjalna dysza, która po naciśnięciu przycisku wypuszcza jeszcze płynną żywice i uruchamia światło UV. Dzięki temu światłoczuły fotopoliemer zastyga na naszych oczach tworząc trójwymiarowe obrazy.

Zespół wyjaśnia, że Creopop jest całkowicie bezpieczny również dla dzieci, gdyż nie zawiera gorących elementów podczas drukowania oraz nie wytwarza żadnych oparów jak to może się zdarzyć w przypadku topienia plastiku.

Źródło: Indiegogo

 

Powrót na górę