DrugPrinter – możliwość drukowania leków

DrugPrinter – możliwość drukowania leków

Druk przestrzenny rozwija się w tak szybkim tempie, że drukowanie leków, będzie możliwe nawet już w ciągu najbliższych 5 lat.

Naukowcy pracują nad drukarką, którą nazwali DrugPrinter i w założeniu będzie dawała możliwość drukowania dowolnego leku na miejscu – czyli bez konieczności czekania na lek na zamówienie. Istnieje możliwość wyprodukowania leku recepturowego, czyli takiego leku, który jest sporządzany w aptece według recepty lekarskiej. Jednak na taki lek czeka się kilka dni i jest on sporządzany wyłącznie w sytuacjach gdzie nie ma dostępnego odpowiedniego, gotowego zamiennika.

Microsoft Word - Figures_1-5_edited
Drukarka będzie dawała możliwość druku kompletnego leku o odpowiednich właściwościach. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu optycznych „pęset” do syntezy leków atom po atomie.
Taki sposób tworzenia leków zapewnia szybką i wydajną produkcję bez produktów ubocznych.

Systemy informatyczne mogłyby na miejscu wyszukiwać optymalne warunki syntezy dla każdego leku z baz danych, a następnie związek mógłby być wydrukowany. Taki sposób tworzenia leków może być przełomowy już w niedalekiej przyszłości i całkowicie odrzucić dotychczasową produkcje farmaceutyczną.

 

Jak to dokładnie działa

Microsoft Word - Figures_1-5_edited

DrugPrinter, podzielona jest na cztery części.

a) W tej części znajdują się trzy komory przechowujące atomy, podzielone według katalogu pierwiastków z układu okresowego. Istnieją trzy kategorie: metale, niemetale i metale przejściowe.

b) Tu znajdują się przewody umożliwiające przesyłanie atomów do kolejnego etapu

c) W tej części optyczna „pęseta” wyłapuje właściwe atomy i umieszcza w kolejnym pojemniku.

d) Znajduje się tu pojemnik z przesłanymi atomami i tutaj tworzy się gotowy związek, na podstawie wcześniej sporządzonego w komputerze.

Pomysł niesamowity i kontrowersyjny, jednak drukarki 3D tak wiele zrobiły w branży medycznej, że tworzenie leków na miejscu wydaje się być możliwe do zrealizowania. Być może już za kilka lat zamiast na półkach w aptekach nie będzie już opakowań z medykamentami, a drukarki 3D z dostępnymi kartridżami i bazą danych. Na miejscu będzie się produkować leki przeznaczone dla pacjenta. Pomysł wydaje się wręcz utopijny, tyle leków wyrzuca się przecież do kosza z powodu przeterminowania,  jednocześnie tak wiele osób umiera z braku dostępności do nich.
Jak jednak wiadomo firmy farmaceutyczne zaraz po bankach, rządzą światem i nie wiadomo czy dopuszczą taki pomysł do realizacji.

Przeczytaj artykuły dotyczące przykładów, gdzie drukarki 3D dokonały już przełomów w medycynie.

Źródło: 3ders

 

Powrót na górę