Druk 3D wykorzystany przy budowie tamy w Kalifornii

Druk 3D wykorzystany przy budowie tamy w Kalifornii

Druk 3D wykorzystywany przy budowy tamy w Kalifornii-1

Dzięki technologii druku 3D projekty budowy tam w Regionie Sacramento w Kalifornii stały się o wiele bardziej przejrzyste. Inżynierowie zaczęli tworzyć przenośne trójwymiarowe projekty, dzięki temu zaoszczędzili sporo czasu i o wiele łatwej jest im przedstawić wizualizacje i plany poszczególnych etapów pracy. Około 25 km na północny wschód od centrum Sacramento, United States Army Corps of Engineers Sacramento pracują, aby zakończyć jeden z największych projektów w tym regionie – nową tamę w Folsom.

Tama ma zapewnić ochronę przeciwpowodziową, mieć wbudowaną elektronie wodną i zapewniać bezpieczeństwo dla miejskich sieci wodociągowych. Projekt ma na celu zmniejszenia ryzyka powodzi w tym regionie, a planowe zakończenie tamy inżynierowe zakładają na 2015 rok.

Druk 3D wykorzystywany przy budowy tamy w Kalifornii-2

Tama będzie wysoka na 100 metrów i szeroka na 430 metrów, a jak wynika z szacunków projektu będzie kosztować ponad 750 milionów dolarów. Konstruktorzy muszą wykazać planowane etapy budowy kolejno osobom, które będą akceptować projekt, kierownikom budowy , wykonawcom i społeczeństwu, dlatego tak ważna jest prawidłowa wizualizacja projektu.

W regionie Sacramento były już drukowane modele 3D przy budowie innych obiektów, do tej pory taki system się sprawdzał, dlatego inżynierowie chcą taki system powielać. Inżynierowie mówią, że te modele są bezcenne, aby wyjaśnić załodze projektu główne założenia i wyjaśnić skomplikowane kryteria budowy. „W porównaniu do rysunku 2D lub renderowania komputerowego, które pokazuje tylko zewnętrzną powierzchnię projektu, fizyczny model 3D zapewnia znacznie lepszy sposób, aby pomóc wyjaśnić odbiorcom nietechnicznym, na czym polega projekt i jak będą funkcjonować wszystkie jego części” powiedział Dave Neff – główny inżynier projektu.

Na poniższym filmie można zobaczyć model tamy:


Źródło – www.3ders.org

Powrót na górę