InMoov – niesamowity robot

InMoov – niesamowity robot

InMoov-niesamowity robot - 1Jest to pierwszy naturalnej wielkości humanoidalny ruchomy robot, którego można prawie w całości wydrukować na drukarce 3D! Całość została zaprojektowana za pomocą programu Blender, a francuski konstruktor Gael Langevin udostępnia wszystkie potrzebne do wydruku pliki za pośrednictwem thingiverse , pozostają one na licencji Attribution – Non-Commercial – Creative Commons, więc każdy kto posiada drukarkę 3d może do woli ściągać i drukować potrzebne elementy do budowy robota InMoov. Licencja zakazuje jedynie  komercyjnego użycia elementów.

InMoov budowany jest od początku 2012 roku, Langevin zaczął przygodę z robotem od zaprojektowania i wykonania prawej ręki, później dodał ramię, głowę i część tułowia. Stopy też są wydrukowane, teraz wystarczy poczekać, aż stanie na własne nogi.

InMoov - niesamowity robot-11

Do zbudowania dłoni, przedramienia, ramion i barków potrzeba :

  • Arduino uno x2
  • MG995 / HK2598 serwo – x12
  • Hitec HS805BB serwo – x8
  • 0.8mm nylonową linkę
  • śruby
  • 3 kg plastiku ABS
  • 6V 44A baterie i ładowarkę

Robot dostał ładnie ukształtowane, przypominające ludzkie – uszy, lecz nie spełniają one swoich funkcji, bo serwa są głośne i zagłuszają dźwięk dochodzący do mikrofonów z czym Gael jeszcze się zmaga.

InMoov - niesamowity robot-15

Konstruktor na palcach robota umieścił czujniki ciśnienia, aby umożliwić kontrolę nad siłą zaciskania palców.

InMoov - niesamowity robot-3

Langevin mówi o mechanizmie poruszania oczami robota „zabawne, że taki mały mechanizm, a jest tak trudny do zrobienia” . Jednak po małych przeróbkach udało się go wykonać i spełnia swoje zadanie.

InMoov - niesamowity robot-17

Dotychczas Langevin korzystał z rozwiązań Serialterm, MyRobotLab i języka programowania Arduino. Dalszy rozwój InMoov zapowiada się bardzo ciekawie i jest to jeden z bardziej niezwykłych projektów robota  DIY.

25 maja 2013 roku w Holenderskim Ultrecht 50 drukarek 3D pracujących w tym samym czasie wydrukuje robota InMoov, a to wszystko w ciągu jednego dnia! Wynik tego przedsięwzięcia powinien być nowym rekordem świata w tego typu evencie. Impreza organizowana jest przez Protospace Fablab w Holandii.

Jeszcze parę filmów do obejrzenia , naprawdę warto zobaczyć jak InMoov się porusza.
Aby być na bieżąco tego ciekawego projektu warto śledzić stronę : inmoov.blogspot.nl

Powrót na górę